MUSICAL „O (nie) WIERNEJ POLSCE”

1__86_.jpg

„Uwierz Polsko, naszej wiary nie zabraknie nam, żaden wróg
nie zwycięży Boga w nas. Z Bogiem zawsze pokonamy każde zło…..”

         Treść tej pieśni patriotycznej wyśpiewały nasze dzieci, młodzież
 i dorośli w dniu 18. 11. 2018 r. o godz. 17.00  w Domu Parafialnym
 w Korczynie wraz z ks. Dominikiem Długoszem – reżyserem musicalu pt.: „O (nie) wiernej Polsce”. Scenariusz we wstępie przeniósł nas w czas, kiedy Polska utraciła wiarę w zwycięstwo. Ania Paradysz, jako Wierność uświadomiła widzom, czym jest Ojczyzna i jakie ma znaczenie dla człowieka. Spokój przerwała Wojna i Śmierć -dwie siostry bliźniaczki, które poprzez gest i taniec starały się nas przekonać, że Polska musi podjąć walkę, musi się bronić. Dominika reprezentowała Polskę, która doskonale uwidoczniła emocje i uczucia, jakie targały nasz kraj i w nim panowały. Musical został podzielony na dwie części, a te zawierały sceny będące pięcioma ranami Jezusa.  

         W pierwszej scenie były łapanki i więzienia – ubiczowanie Jezusa na polskiej ziemi, celem było uwidocznienie, jak wróg panoszył się na polskiej ziemi.

         Druga to trudne wybory i rozstania – cierniem ukoronowanie na polskiej ziemi. W scenie tej aktorzy chcieli pokazać podjęcie walki przez młodzież i dzieci, które bez wahania były gotowe oddać życie
w obronie ojczyzny.

         Rana trzecia przedstawiała domy i święta bez ojców, przybicie rąk Jezusa do krzyża na polskiej ziemi. Widz mógł zobaczyć Boże Narodzenie przeżywane bez najbliższych.

         Rana czwarta to obozy koncentracyjne, przybicie nóg Jezusa
do krzyża. Aktorzy wcielali się w role więźniów, którzy zastanawiali się, czy przeżyją, opowiadali, co przeżywali w obozie.

         Rana piąta przedstawiała zbrodnię katyńską, przebicie serca Jezusa na polskiej ziemi, w której za wierność ojczyźnie ginęli inżynierzy, nauczyciele, dziennikarze, oficerzy.

Druga część musicalu przedstawiała rozmowę Polski z wartościami. Załamana prosiła Boga, żeby coś zrobił. Wtedy wierność ukazuje jej postawy polskich patriotów takich jak: Danuty Siedzikówny (Inka), Ireny Sendlerowej, Zofii Kossak Szczuckiej, Witolda Pileckiego,
sługi bożego ks. Jerzego Popiełuszki, Wojtusia Zaleskiego, bł. Karoliny Kózki, św. Maksymiliana Marii Kolbego, którzy nie ugięli się pomimo cierpienia, bólu i przeżywanej niesprawiedliwości.

Na końcu odbyła się rozmowa niepodległości z Polską, która uświadomiła jej, że dopóki żyje jeden Polak na świecie, Polska
nie zaginie. Podała jej tarczę, miecz i flagę z ojczystymi barwami, jako narzędzia do walki.

Na koniec Polska odmówiła modlitwę o wolność i wiarę polskiego narodu. Całość przeplatały pieśni, które swymi treściami budziły wiele emocji: zadumę, płacz, smutek, bo pewno niejeden widz w sposób bezpośredni lub pośredni dotykał swym sercem czasów, gdzie trzeba było walczyć o niepodległość, która jest wśród nas.
            
 Życzmy sobie tak niezłomnej wiary, bo: „Warto jest wciąż walczyć,
 by nie legł w gruzach nasz piękny świat. Na spalonej ziemi nikt
nie chce tańczyć, więc zaprzyj się siebie i spróbuj tak…zaprzyj się siebie, zacznij żyć tak, by godzien istnienia był ten świat…”

                                                                                       Marzena Sajdak

Galeria zdjęć 

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.06.2019, o godz 17:00