Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Dominik Długosz
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Polecamy

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE...

img_8846.jpg

Obchody Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Tamtego pamiętnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem i powiedział: "pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym samym, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. 

Cudowny wieczór! Tajemnica Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania. To wieczór miłości i zdrady! Wieczór, kiedy Chrystus wydaje się za nas z miłości i wieczór kiedy zostaje zdradzony przez najbliższych! Dlatego trzeba w ten święty czas uświadomić sobie i na nowo odkryć sens miłości Boga do każdego człowieka!
Podczas uroczystej Mszy Świętej biją dzwony...Ale jeszcze tylko parę uderzeń i zamilkną, by odezwać się ponownie w Wielką Sobotę. Zamilkną też dzwonki przy ołtarzu, a ich radosny głos zostanie zastąpiony przez głuche klaskanie kołatek. Chrystus wydany na mękę krzyżową cierpi, a cały Kościół pogrąża się w smutku i żałobie...
Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom związanym z męką i śmiercią Chrystusa.
Umiera Jezus Chrystus... Umiera za nas... Za nasze grzechy...
Dziś przeżywamy wspomnienie tej chwili, gdy krew Chrystusa została przelana na Golgocie. To jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie sprawuje Najświętszej Ofiary - Eucharystii.
Kulminacją Wielkiego Piątku jest Liturgia Męki Pańskiej. Słowo Boże przedstawia wyraźnie to, co stało się na krzyżu... "Ojcze w Twe ręce składam ducha mego...".
Ewangelia Janowa przenosi nas pod Krzyż, gdzie na słowa "wyzionął ducha", uginają się wszystkie kolana. To dzień smutny i przygnębiający. To dzień, w którym widać potęgę grzechu.  Lecz mimo smutku i rozpaczy, tego dnia trwamy w nadziei tego, co ma nadejść - Zmartwychwstania.  Centralnym wydarzeniem Liturgii  Wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w Kościele.
Kościół trwa w zadumie nad tajemnicą Zbawienia i Misterium Męki Chrystusowej. Tu na Krzyżu dokonuje się dziś nasze zbawienie... i choć wszystko przeminie to ślady gwoździ na rękach i na stopach Twoich Panie nigdy nie dadzą nam zapomnieć komu zawdzięczamy tak cenne Zbawienie...
  Wielka Sobota to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Przez cały dzień trwa adoracja Grobu Pańskiego. W ciszy i zadumie możemy spojrzeć na swoje życie przez pryzmat Chrystusowego cierpienia i męki. Boża miłość głoszona jest od poczatku do końca w różnych czytaniach, przywołujących opowieści o Zbawieniu, o Bożej obecności wsród ludzi w wodach chrztu oraz w chlebie i winie, które stają się nośnikiem nowego życia. To nowy początek dla wszystkich... Przeszliśmy z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Radosne "Alleluja" głosi zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Po dniach, cichych i smutnych, Kościół odprawia Eucharystię obwieszczającą radość wszelkiemu stworzeniu.
Wigilia Paschalna jest centralnym, najważniejszym momentem celebracji Zmartwychwstania i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Liturgia Słowa Bożego w kilku czytaniach przypomina nam najważniejsze wydarzenia historii zbawczej, uwieńczonej Zmartwychwstaniem Chrystusa. Na "Gloria" - biją znów dzwony, a radosne "Alleluja" obwieszcza nam, ze Chrystus Zmartwychwstał. Liturgia kończy się uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem wszystkich do udziału w tryumfie Zmartwychwstałego przez procesję rezurekcyjną.

Święte Triduum Paschalne- trzy dni dla naszego zbawienia...

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - Wielki Czwartek!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - Wielki Piątek!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - święcenie pokarmów w sanktaurium św. J.S. Pelczara!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - święcenie pokamów w Spornym i Podzamczu!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - Wigilia Paschalna w Wielką Noc!

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.07.2018, o godz 18:00