UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI..

img_9453.jpg

3 maja w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nasza wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci swojej Patronki. Jest to również ważny dzień dla naszej Ojczyzny, gdyż wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja. Nasza narodowa historia od swych początków, związana jest z kultem Maryi, co też wyraźnie podkreślił podczas homilii ks. prał. Kazimierz Kaczor - nasz rodak i główny sumista uroczystości odpustowej. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Z XII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego, Bogurodzica. O szczególnej więzi łączącej Polaków z Maryją mówią również wieki niełatwej historii narodu. Wzywając Jej imienia, ruszali w bój nasi rycerze pod Grunwaldem. Jej szczególnej opieki naród doświadczył, gdy potop szwedzki, zalewał polską ziemię. W końcu, to w Jej "Jasnogórskim Domu", naród czuł się wolny podczas długiej nocy zaborczej niewoli, czy też następnie, polskie wojsko szukało nadziei broniąc dopiero, co odzyskanej niepodległości Ojczyzny w roku 1920 ("Cud nad Wisłą").

To o Królowej Polski mówił hitlerowski okupant, że gdy wszystkie światła dla Polski zgasły, pozostała jeszcze "Święta z Jasnej Góry". To przy Niej stając, udręczony naród nie tracił ducha.

Dzisiejsza uroczystość odpustowa jest więc świadectwem wiary naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali swoich losów, trudnych zmagań i walki o niepodległość w czasach niewoli, powstań, wojen, okupacji, a także swoich nadziei osobistych i narodowych, powierzyć Maryi - Królowej Polski.

Uroczystość 3 maja jest także okazją, aby również w dzisiejszych czasach - naszego teraźniejszego pokolenia Polaków sprawy osobiste, rodzinne i narodowe nie bać się powierzyć naszej najlepszej Matce i Królowej. 

Dziś wpatrzeni w trzecie tysiąclecie, stajemy przed Maryją, Królową Polski, prosząc Ją o opiekę nad naszym narodem, byśmy nie zapomnieli i nie zmarnowali tego, co minione pokolenia naszych rodaków wypracowały i czego za wielką cenę nie jeden raz w historii broniły...

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!

Ty za nami przemów słowo, Maryjo!

Miej w opiece naród cały,

który żyje dla Twej chwały,

Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.09.2018, o godz 17:00