Aktualności

CZYM JEST ODPUST PARAFIALNY ?

img_3146.jpg

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego lub świetych  patronów parafii i uwielbienia Boga za ich  orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. W tym roku uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks.mgr Stanisław Piątek z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Żyznowie. Skladamy serdeczne Bóg zapłać za wygłoszoną homilię ,oraz odprawienie Mszy świętej ,
w intencji całej  nasz...

więcej »

POSZUKIWANIE BOGA …

img_3115.jpg

Błogosławiona dusza, która miłuje Boga doskonale. Stoi ona ponad światem i oddycha powietrzem nieba. Pan Jezus jest jej Przyjacielem. Jej mądrość jest z nieba. Jej radość jest święta, jej wolność jest wolnością Bożą, jej pokój jest niezachwiany nawet w próbach i cierpieniach. Jeżeli pragniesz mieć podobną miłość, otrząsaj się z miłości własnej, nawet w rzeczach Bożych, a szukaj wszędzie Boga i tylko Boga. Tym szczególnym czasem poszukiwania Boga , była kolejna nowenna , prowadzona przez Ojca Duchownego Dekanatu Krosno II Ks. Stanisława Morawskiego CSMA . Skladamy serdeczne Bóg zapłać , za tak bardzo pokrzepiające słowo Boże skierowane do naszej wspólnoty.

Zapraszam do galerii ...

więcej »

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY BOŻE CIAŁO ?

img_3050.jpg

Boże Ciało to święto, którego celem jest publiczne wyznanie wiary w obecność Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu należnej czci i uwielbienia, podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, wreszcie przebłaganie Go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość. Każdy z nas mógł spotkać się z Jezusem ,  ale powstaje pytanie czy wszyscy z tego skorzystali ?

Zapraszam do galerii...

więcej »

ROCZNICA I KOMUNII ŚW. TO CZAS BLISKOŚCI RODZINY

img_2896.jpg

W parafiach obchodzone są uroczyście pierwsze rocznice I Komunii świętej. Dlaczego Kościół tak je celebruje?

To wyrasta z rozumienia podstawowego celu w życiu człowieka, a podstawowym celem jest uwielbianie i służenie Bogu. To nas prowadzi do szczęścia. Pierwszym takim momentem jest chrzest, a drugim - przyjęcie komunii świętej. To jest najpiękniejszy wyraz naszej miłości do Boga. Uczestnictwo w Mszy świętej i przyjęcie komunii, czyli jedność z Bogiem. Kościół pragnie ugruntować to doświadczenie u dzieci poprzez Biały Tydzień, a później poprzez pierwszą rocznicę komunii. To przypomnienie, jak wielkie wydarzenie przeżyliśmy rok temu.

Rocznica ma na nowo uświadomić rodzicom to wydarzenie?

Tak, i że nie jest to temat już odfajkowany. Tutaj powinna być refleksja, c...

więcej »

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA - CZYJE ŚWIĘTO ?

img_2868.jpg

Maj to dla wielu najpiękniejszy miesiąc w roku. W naszej świadomości maj jest przede wszystkim poświęcony naszej Niepokalanej Matce. Myślę, że nie darmo Maryja wybrała właśnie 13. dzień maja na swoje pierwsze objawienie w Fatimie.  Najczęściej w maju dzieci przyjmują także swoją pierwszą Komunię Świętą. Właśnie o tym wydarzeniu, ważnym dla samych dzieci, ich rodzin i znajomych, chciałem  napisać parę słów.
Na początku dzieci są prawie wszystkie jednakowo onieśmielone i trochę przestraszone. Nie wiedzą, czego się będzie od nich wymagać, w miarę jednak,  dzieci robią się  coraz bardziej ożywione, można usłyszeć, jak opowiadają o swoich oczekiwaniach, pragnieniach, związanych z tym wielkim religijnym wydarzeniem.
I tu moglibyśmy się zdziwić, jak różne podejście do pi...

więcej »

CZYM JEST ODPUST PARAFIALNY ?

img_2600.jpg

W czasach dewaluacji wielu zwyczajów, które ongiś były bardzo żywe, warto zastanowić się jakie jest znaczenie odpustu parafialnego.
Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Przez grzech bowiem zaciągamy winę wobec Boga i ponosimy karę, która ma pomóc przezwyciężyć zło jaki grzech w nas posiał i wyrządził.. Karę można odpokutować w doczesności np. przez uczynki pokutne, uczynki miłosierdzia, inne dobre uczynki czy modlitwy. Kościół dając możliwość zyskania w uroczystość odpustową odpust zupełny, wyznacza warunki jakie trzeba spełnić...

więcej »

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

img_2402.jpg

 „ Nie bójcie się!

Szukacie
Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego;
powstał, nie ma Go tu…”
(Mk 16,6)

Szanowni Goście, Drodzy Parafianie,
Na radosne Święta Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa

pragniemy wyrazić nasze serdeczne życzenia:

Niech Zmartwychwstały Chrystu napełnia Was prawdziwym pokojem, którego świat dać nie może, niech daje siłę do pokonywania trudności, obdarzając wszelkimi potrzebnymi łaskami i błogosławieństwem.

Niech spotkanie z Nim w Poranek Wielkanocny umacnia wiarę w Jego żywą obecność w naszym życiu, w Jego Słowie, w Sakramentach Świętych i zawsze prowadzi nas do spotkania z Nim w Eucharystii i w drugim człowieku.

Błogosławionych Świąt i radosnego świętowania.

Alleluja !

Duszpasterze

Korczyna , Wielkanoc 2018.

Niech tą drogą te...

więcej »

WIELKA SOBOTA ......

img_2423.jpg

Wielka Sobota to nie tylko święcenie pokarmów . Jest dla katolików czasem wielkiego, cichego oczekiwania. Przy grobie Jezusa stoją warty, wierni przychodzą do kościołów, by adorować Najświętszy Sakrament. To jednak także dzień, w którym czuje się już narastającą radość pożegnania z Wielkim Postem i nadchodzących świąt. Przynosi się pokarmy do święcenia, a wieczorem bierze udział w uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. Ostatniemu dniowi przed Wielkanocą patronują dwa żywioły: ogień i woda.


Zapraszam do galerii

więcej »

JAK DOBRZE ADOROWAĆ KRZYŻ ?

img_2429.jpg

W Wielki Piątek pojawia się wiele momentów ciszy podczas Liturgii. Ale nie trzeba w nich nic mówić, ani silić się na wielkie frazy modlitewnych uniesień. Szczególnie kiedy przychodzi moment adoracji krzyża.  No ale co w takim razie robić, kiedy wokół nic się nie dzieje, a księża leżą krzyżem na posadzce? Przede wszystkim milczeć. Tak, jak się milczy przy osobie dla siebie bardzo ważnej, która zmarła.

Oprócz tego warto na nowo zobaczyć krzyż, który nosi się na własnej szyi i który wisi w domu. Najlepiej w tym dniu ponownie przyjąć te krzyże. I zobaczyć, co one tak naprawdę dla mnie oznaczają.

Wielki Piątek i wszystkie jego momenty ciszy są zetknięciem także z własnym grzechem. Nie jest to łatwą rzeczą, ale trzeba się jej z czasem w swoim życiu nauczyć - modlitwy ...

więcej »

WIELKI PIĄTEK

img_2287.jpg

Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętnia mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia wierni popadają w zadumę i żałują swoich grzechów. Nie odprawia się liturgii eucharystycznej, a kapłani przywdziewają czerwone szaty - symbol miłości i krwi męczenników. To dzień uczestnictwa  w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. 

Zapraszam do galerii ..

więcej »

DAJMY ŚWIADECTWO PRAWDZIE !

img_2078.jpg

Odpowiadając na apel naszego Metropolity Ks. Arcybiskupa Adama Szala, wyrażony w liście pasterskim z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę kolejne nabożeństwo drogi krzyżowej ofiarowaliśmy w intencji naszej Ojczyzny oraz za chorych i cierpiących.

 Zapraszamy do galerii ....

więcej »

KULIG MŁODZIEŻY ZE SPORNEGO

27901687_1240793829385911_111030457_o.jpg

Ferie to czas radości i odpoczynku. W takim duchu młodzież ze Spornego przeżywała zimowy wypoczynek udając się na wyprawę do Ośrodka Siedlisko Janczar w Pstrągowej. Atrakcji było wiele: Jazda sanną, pieczenie kiełbasy, gry i zabawy w stadninie koni, jazda na sankach i „wojna” na śnieżki.    

Zapraszamy do galerii..

więcej »

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

img_4625.jpg

Czas Bożego Narodzenia, to czas w którym stajemy przed żłóbkiem, wpatrujemy się w małego Jezusa i uświadamiamy sobie, że przyszedł On po to, aby zbawić świat. Dlatego trwając w tym czasie zadumy, młodzież z Korczyny i Orzechówki postanowiła przygotować Koncert Kolęd i Pastorałek pod hasłem: „W cieniu żłóbka”.

Na scenie pojawiło się wielu solistów i chór, a to wszystko przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

                W ten sposób w myśl słów Pisma Świętego, że: „wiara rodzi się ze słuchania”, w stronę nieba i dla pokrzepienia serc wielu ludzi uniósł się radosny ale i refleksyjny śpiew,  przeplatany symbolicznymi scenami pantomimy:

                Na scenie stanął mały Jezus wskazujący na wielkie, czerwone serce – symbol Jego miłości do człowieka, a ch...

więcej »

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE

szopka-tlo-czarne8qabw.gif

 

Zbliża się  wyjątkowy czas dla nas wszystkich, Boże Narodzenie i Nowy Rok 2018. Na nadchodzące święta, życzymy  Wam Drodzy Parafianie   Wesołych i Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, spędzenia tego szczególnego czasu w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Niech w tę Noc Betlejemską, w którą wypełniło się Słowo, znikną wszelkie smutki i trudności, konflikty i nieporozumienia. Niech Oblicze nowo narodzonego Pana w Waszym sercu przemienia każdy Wasz dzień, niech napełni Was radością i pokojem, miłością i jednością.

 

Niech obfitość Jego darów i łask spłynął na Was i towarzyszą Wam na wszystkie dni Nowego 2018 Roku. 

A najważniejsze, co możemy Wam i sobie życzyć, to przede wszystkim kroczenia drogą ukazaną nam przez Jezusa Chrystusa, drogą kt&oacut...

więcej »

NIEPOKALANIE POCZĘTA ....

img_1885.jpg

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce poświęcenie i rozdanie medalików dzieciom klas III przygotowującym się do I Komunii świętej. W tej uroczystej Eucharystii brali udział licznie zebrani trzecioklasiści jak i ich rodzice, którzy osobiście nakładali  medaliki swoim dzieciom. Poświęcenie i rozdanie medalików było kolejnym etapem w przygotowaniu dzieci do przyjęcia Pana Jezusa w Komunii świętej. Rodziców i ich dzieci zawierzamy Matce Najświętszej.

O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie. 

Zapraszamy do galerii ..


... więcej »

PO CO NAM ADWENT ?

img_1810.jpg

Adwent jest po to, żeby Bóg mógł do nas przyjść i zastać nas w domu, u siebie, tzn. w wewnętrznym skupieniu i uważności, gotowej przyjąć Kogoś naprawdę Wielkiego! Nie może być tak, żebyśmy byli wciąż tylko w pracy, na zakupach… Nie wolno dać się "wkręcić" w niekończącą się krzątaninę i we wszelkiego typu zaaferowanie - polityką, kryzysami, dyskusjami na forach internetowych, wzajemnym zwalczaniem się, lękami o przyszłość itp.

 

Jak to dobrze, że znów dano nam czas Adwentu. Jeszcze jeden raz możemy czekać na przyjście samego Boga i troszczyć się o wyjście Jemu na spotkanie! Oby wszystko, co w Kościele składa się na treść Adwentu - zarówno w Liturgii, jak i w kulturze - budziło w nas tęsknotę za spotkaniem z Bogiem, za Zbawicielem.

Niestety, Adwent, będący przez ...

więcej »

MODLITEWNE SPOTKANIE ....

img_1776.jpg

Listopadowe spotkanie z św. Józefem Sebastianem Pelczarem

Modlitewnemu spotkaniu w tym wyjątkowym dniu dla naszej wspólnoty parafialnej przewodniczył Ks. Daniel Trojnar. W homilii, która była skierowana do każdego z nas, podkreślił rolę wiary w życiu człowieka wierzącego. Musimy w naszej codzienności strzec się, aby nas nie zwiedziono, wielu bowiem przychodzi pod imieniem Jezusa. Główny celebrans zwrócił uwagę na to, jak wygląda nasze życie, czy jest przepełnione miłością do Boga tak jak życie naszego św. Józefa Sebastiana ?
Niech nasz Patron wstawia się za nami u Boga i wyprasza te łaski, które tak bardzo potrzebujemy. Św. Józefie Sebastianie módl się za nami.

Składamy serdeczne Bóg zapłać Ks. Danielowi za dar ofiary eucharystycznej , wygłoszoną homilię . Wszys...

więcej »

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ....

img_1588.jpg

Biało-czerwony sztandar powiewa
A nad nim orzeł srebrzysty lśni -
Tu moje miejsce na tej ziemi,
Gdzie słowo Polska wspaniale brzmi.
Ziemio ojczysta, tyleś przeżyła,
Byłaś ty mokra od krwi i łez -
Byłaś i jesteś dla mnie kochana,
Tu moje miejsce na ziemi jest.
(Cecylia Korban)

Nasze myśli, jak słowa poetki, biegną dziś - w tym szczególnym dniu - ku naszej ziemskiej matce, jaką jest Ojczyzna - Polska. Najstarszemu pokoleniu staje w tym momencie przed oczyma historia ich życia, z przykrymi niestety przeżyciami ostatniej wojny. Młodszemu pokoleniu przypominają się lata zniewolenia powojennego i służba obcej ideologii. A najmłodszym to, co zobaczą w telewizji lub usłyszą od dorosłych na temat Polski. I to niestety nie zawsze pochlebnego. Wszystkich nas jednak łąc...

więcej »

REFLEKSJA O ŚWIĘTOŚCI ....

img_1455_1.jpg

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Miesiąc listopad to szczególny miesiąc refleksji o ludzkim przemijaniu, o życiu  człowieka i jego śmierci, o tym co jest ostatecznym przeznaczeniem człowieka. Szczególne znaczenie mają pierwsze dni miesiąca – 1 listopada Uroczystość wszystkich Świętych, 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym jest cała mądrość Kościoła, który odsłania najpierw perspektywę świętości, aby człowiek miał świadomość celu, do którego zmierza.

Poznani...

więcej »

WRĘCZENIE RÓŻAŃCÓW ...

image002.jpg

„Wszystko można uprosić odmawiając różaniec” – Matka Boża

Październik tradycyjnie jest miesiącem w szczególny sposób poświęcony modlitwie różańcowej. W naszym Kościele w czwartek, 5 października po nabożeństwie różańcowym podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Dominik miało miejsce poświęcenie i rozdanie różańców dzieciom klas III Szkoły Podstawowej, które to przygotowują się do Sakramentu I Komunii Świętej. W tym roku to ks. Dominik przygotowuje dzieci klas III do tego ważnego sakramentu. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział zarówno dzieci klas III  jak i ich rodzice. Poświęcone różańce mają pomóc w ożywieniu ducha modlitwy zarówno u dzieci, jak w ich rodzinach.

Modlitwa różańcowa jest bowiem jedną z najpiękniejszych form nawiązania kontaktu z Panem Bogiem...

więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.01.2019, o godz 17:00