Aktualności

WIZYTACJA KANONICZNA ...

foto.jpg

Wizytacja Kanoniczna połączona z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania

Wizytacja kanoniczna odbywa się w każdej parafii raz na 5 lat. Ksiądz Biskup przybywa jako gospodarz diecezji, aby zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii, spotkać się z działającymi grupami duszpasterskimi oraz księżmi pracującymi w tejże parafii.
Tak bardzo ważne wydarzenie w naszej parafii miało miejsce 28.09.2017. r. w dzień nowenny ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara. Ks. Arcybiskup Adam Szal już od samego rana realizował bardzo napięty program wizytacji, odwiedzając ludzi, z którymi spędził miłe i wyjątkowe chwile, poznając ich codzienne życie, radości i smutki. Nie brakło także spotkania podczas Eucharystii z parafianami z kościołów dojazdowych, do których ...

więcej »

DROGA KRZYŻOWA W INTENCJI TRZEŹWOŚCI ...

foty_moje_004.jpg

DROGA KRZYŻOWA ZE ŚW. MAKSYMILIANEM MARIA KOLBE W INTENCJI TRZEŹWOŚCI NARODU POLSKIEG0

Sierpień jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafiach. Jest to również czas wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa. Musimy być świadomi tego, że prośba o abstynencję nie jest adresowana jedynie do osób, które borykają się z problemem alkoholowym. Sierpniowy apel nie jest też moralnym szantażem wobec tych, którzy nie nadużywają alkoholu, ale nie widzą nic złego w umiarkowanym towarzyskim piciu podczas wakacji. Jest to apel o wolność, o radość i życie wartościami. Naszym świadectwem sierpniowej abstynencji możemy pokazać, że zależy nam na trzeźwości drugiego człowieka i całego narodu. Jednocześnie sami przed sobą możemy udowodnić, że potrafimy ży...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA

1_056.jpg

29 czerwca to uroczystość naszych patronów św. Apostołów Piotra i Pawła -odpust parafialny. Kiedy patrzymy na świętych tej miary co św. Piotr, czy św. Paweł możemy zadziwiać się ich tak bliską relacją z Bogiem.

Każdy z nas idzie inną drogą, która zapewne różni się od drogi naszych patronów, bo przecież mamy inne doświadczenia, inny temperament, inne wykształcenie, a jednak każdego z nas Bóg powołał do bliskiej, bardzo bliskiej zażyłości ze Sobą. Dlatego tak ważne jest, aby pomimo tych różnic uwierzyć, że Bóg stworzył nas do życia w miłości, a więc w Bogu, czyli w zjednoczeniu z Nim. Inaczej nie czyniłby tego wszystkiego, co już uczynił dla całej ludzkości i co czyni dla każdego z nas. Przeżywana uroczystość odpustowa, której przewodniczył Ks. Dr Radosław Maziarz ...

więcej »

KOLEJNE SPOTKANIE Z NASZYM RODAKIEM

1_012.jpg

W życiu każdego z nas mają miejsce wyjątkowe spotkania. Dzięki tym spotkaniom życie nabiera sensu i staje się piękne. Dla naszej wspólnoty tym wyjątkowym spotkaniem jest comiesięczna nowenna, w której spotykamy się z Jezusem, ale również z naszym rodakiem św. Józefem Sebastianem Pelczarem. Czerwcowej liturgii przewodniczył Ks. Piotr Piskorz, który przypomniał nam cenną naukę naszego patrona. Niech nasze życie będzie wiec przepełnione miłością, do której każdy, jest wezwany, aby się nią dzielić z drugim człowiekiem.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć 

więcej »

MINISTRANCI W RZESZOWSKIM FLYPARKU

20170623_162402.jpg

W dniu 23.06.2017 grupa ministrantów wraz ze swoim opiekunem Ks. Dariuszem oraz Rodzicami w ramach nagrody za bardzo solidny i aktywny udział w Oktawie Bożego Ciała wybrała się do parku rozrywki. Wszyscy skorzystali z możliwości skakania na trampolinach robienia różnych akrobacji i dobrej zabawy. Czas wspólnie spędzony pokazał jak grupa 20-osobowa, potrafi świetnie się bawić pomimo różnicy wieku. Zabawa, choć była bardzo mecząca to jednak dała wiele radości, która była widoczna na twarzach uczestników udanego wyjazdu. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjazdu oraz anonimowym ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowanie, oraz staropolskie Bóg zapłać.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć

więcej »

80-LECIE CHÓRU "CHORUS"...

img_0690.jpg

W niedzielę 25 czerwca odbył się benefis Chóru „Chorus”, który zakończył trwające od Bożego Ciała ubiegłego roku obchody 80-lecia zespołu. Chórzyści uczestniczy w odprawianej w ich intencji Mszy św., dla której zapewnili chóralną oprawę wraz z liturgią Słowa. W czasie mszy wykonano m. in. utwory: „Wnijdę Panie” - pieśń niewolników z opery „Nabucco”  Giuseppe Verdiego oraz „Ave Verrum”  W.A. Mozarta. Po mszy zaproszeni goście i wierni wysłuchali okolicznościowego koncertu pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu jubilatów, którym przy niektórych utworach wtórowała Orkiestra Dęta OSP z Iskrzyni pod batutą p. Wiesława Wojnara. W programie koncertu znalazły się utwory polskich twórców z okresu średniowiecza we współczesnych opracowaniach (O Matko miłościwa, Wi...

więcej »

WITAMY CIĘ MATKO POCIESZENIA...

img_0566.jpg

W dniach od 3 do 4 czerwca 2017., w naszym korczyńskim sanktuarium gościliśmy Matkę Pocieszenia z Kombornii, której obraz został ukoronowany 11.06. 2017 r., podczas  uroczystości odpustowej w Miejscu Piastowym, przez J.E. Ks. Abp. Adama Szala. Dla wielu z nas był to niezwykły czas spotkania z Pocieszycielką Wiernych i powierzenia Jej swoich trudności, które pomagają nam dojrzewać w drodze do nieba.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

więcej »

ZAGRODY NASZE WIDZIEĆ PRZYCHODZI... BOŻE CIAŁO...

img_0414.jpg

W czwartek 15 czerwca przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. 

Wymową święta Bożego Ciała jest danie świadectwa naszej wiary poprzez udział w procesji Najświętszego Sakramentu, która jest niejako obrazem naszego życia. Gdyż tak jak my w pielgrzymce naszego życia przemierzamy wiele dróg, krocząc dzień po dniu do wyznaczonego nam celu, tak Chrystus w Uroczystość Bożego Ciała pielgrzymuje do nas wychodząc na drogi naszej parafii, aby być bliżej nas, naszego życia przepełnionego trudem, wysiłkiem. Przepełnionego wieloma problemami, kłopotami rodzinnymi, a czasem cierpieniem i bólem. I w takie nasze życie chce wejść Jezus, aby nadać mu właściwego sensu, przypomniając nam, że w tej ziemskiej pielgrzymce nie jesteśmy sami. 

Uro...

więcej »

PRZEZ PRZYRODĘ DO BOGA... GRUPA ŚW. J.S. PELCZARA...

img_9779.jpg

"Bóg objawia się tym wszystkim, którzy szukają Go czystym sercem. Ten, kto szuka szczerze Boga, w efekcie odnajduje Go, mimo niezliczonych trudności.
Tylko ten jest mądry, kto spotkał Boga i upadł przed nim, na kolana". 


Benedykt XVI

Człowiek od zawsze próbował odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Starał się nazwać i zrozumieć Istotę i sens życia. Dążył do tego, aby świat stał się jego domem dającym się ogarnąć i poznać. 

Czas poszukiwania Boga i sensu ludzkiego życia, to szczególna domena ludzi młodych. To właśnie ten niezwykły i beztroski okres ludzkiego życia, przepojony duchem entuzjazmu i ideałowości inspiruje młodych ludzi do wejścia na nieznaną drogę, widącą do spotkania z Bogiem i odkrycia swojego życiowego powołania. Moment ten w ludzkiej egzystencji, moż...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W SPORNEM...

img_20170531_183921.jpg

31 maja w liturgii Kościoła wspominamy święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Liturgiczne wspomnienie nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety, wywodzi się z religijności chrześciajńskiego Wschodu. Uroczystość tę wprowadził do zakonu franciszkańskiego św. Bonawentura w 1263r.  Kiedy zaś w  1389r. powstała wielka schizma na Zachodzie, święto to rozszerzył na cały Kościół papież Bonifacy IX, aby uprosić za przyczyną Maryi jedność w Kościele Chrystusowym. 

  Według tradycji scena nawiedzenia miała miejsce w Ain Karim, w miejscowości położonej 7 km na zachód od Jerozolimy. Maryja odbywała prawdopodobnie całą drogę z Nazaretu do Ain Karim pieszo. Motywem jej podróży stała się chęć podzielenia się ze swoją krewną Elżbietą radosną nowiną o Zwiastowaniu oraz pogratul...

więcej »

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE... NOWENNA...

dsc07384.jpg

  28 maja 2017r. w naszym korczyńskim sanktuarium po raz kolejny przeżywaliśmy nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Paweł Serwański - wikariusz parafii  pw. Miłosierdzia Bożego w Krośnie, który do zgromadzonych wiernych skierował Słowo Boże. W kazaniu, Kaznodzieja przypomniał nam, co jest celem ostatecznym życia ludzkiego na ziemi: "Nasza ojczyzna jest w niebie" (Flp 3,20), a wstępujący do Ojca zmartwychwstały Chrystus odchodzi z ziemi, aby przygotować nam miejsce.

  Bezpośrednio po zakończonej Mszy św., asysta liturgiczna udała się do ołtarza św. J.S. Pelczara, aby tam przedstawić Panu Bogu, przez Jego przyczynę prośby i podziękowania złożone w kościele parafialnym oraz te, które zostały nadesł...

więcej »

DZIĘKUJEMY ZA DAR I KOMUNII ŚWIĘTEJ...

wycieczka_41.jpg

15 i 16 maja 2017r. dzieci klas III Szkoły Podstawowej, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swojego serca, wraz z rodzicami wybrały się na pielgrzymkę dziękczyną do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aby podziękować Panu Jezusowi za dar I Komunii Świętej. Tam też została odprawiona Msza św. dziękczynna, a następnie wspólnie z dziećmi i ich rodzicami, uczestniczyliśmy w prelekcji prowadzonej przez s. Grację, przybliżającej temat Bożego Miłosierdzia.

  Oprócz wizyty w łagiewnickim Sanktuarium, zwiedzilśmy wraz z dziećmi i ich rodzicami zabytki królewskiego miasta - Krakowa. Następnie, dzieci pod opieką swoich  rodziców, udały się na krakowski Rynek, aby tam zakupić pamiątki i wspólnie spędzić czas. 

Wraz ze wszystkimi dziećmi i ...

więcej »

PRZYJDŹ PANIE JEZU... CZEKAMY... I KOMUNIA ŚW.

750_8400.jpg

W niedzielę 14 maja 2017r. o godz. 11:00 odbyła się w naszej świątyni uroczystość I Komunii świętej. To piękna i głęboka uroczystość parafialnej wspólnoty, to czas Bożej łaski dla rodzin pierwszokomunijnych i dla każdego z nas. Uroczystość była zwieńczeniem rocznego przygotowania się dzieci do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu, kiedy to Chrystus po raz pierwszy zagościł w ich sercu. Za ten dar dzieci dziękowały Panu Bogu przez cały ubiegły tydzień, tzw. Biały Tydzień. Pierwsze spotkanie z Chrystusem poprzez przyjęcie I Komunii Świętej jest najważniejszym po chrzcie świętym wydarzeniem w życiu małego chrześcijanina. Dziecko w tym dniu jest żywym tabernakulum, ma w sercu samego Boga, niesie go do domu, rozsiewa wokół siebie Boży blask, dzieli si...

więcej »

FINAŁ KONKURSU "ŚPIEWAJMY ŚWIĘTYM"...

img_9590.jpg

27 kwietnia 2017r. odbyły się przesłuchania VII Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Świętym", organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do tegorocznego konkursu przystąpiło około 80 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Spośród uczestników przesłuchania komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów, wywodzących się z naszej parafii:

w kategorii szkoła podstawowa (klasy IV-VI): I miejsce : Paulina Półchłopek (ZS w Korczynie);

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce: Klaudia Rymarz (V LO im. Jana Szczepanika w Krośnie);

Laureaci konkursu zostali zaproszeni na koncert finałowy (4 maja 2017r.), podczas którego nastąpiło oficjalne ogłoszeni...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI..

img_9453.jpg

3 maja w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nasza wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci swojej Patronki. Jest to również ważny dzień dla naszej Ojczyzny, gdyż wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja. Nasza narodowa historia od swych początków, związana jest z kultem Maryi, co też wyraźnie podkreślił podczas homilii ks. prał. Kazimierz Kaczor - nasz rodak i główny sumista uroczystości odpustowej. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Z XII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego, Bogurodzica. O szczególnej więzi łączącej Polaków z Maryją mówią również wieki niełatwej historii narodu. Wzywając Jej imienia, ruszali w bój nasi rycerze pod Grunwaldem. Jej szczególnej ...

więcej »

OTWARCI NA SŁOWO BOGA! NOWENNA...

img_9367_1.jpg

28 kwietnia 2017r., nasza wspólnota parafialna przeżywała comiesięczną nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Janusz Dudziak - proboszcz parafii w Niebieszczanach. 

  Gromadząc się w naszym saktuarium, po raz kolejny mogliśmy wniknąć w bogatą, duchową spuściznę Syna Ziemi Korczyńskiej i zobaczyć drogę, jaką w swym życiu przebył, realizując swoje życiowe powołanie. Jednocześnie, stanęliśmy przed szansą odpowiedzenia sobie na pytanie: w jaki sposób i jak często karmię się Słowem Bożym, zapisanym na kartach Biblii, które pomaga nam poznawać Boga i prowadzi do pogłebienia i ożywienia naszej z Nim relacji?

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

więcej »

SĄ TAKIE ŚWIĘTA…WIELKANOC...

img_8824.jpg

Już od początku kwietnia w Zespole Szkół w Korczynie odczuwało się atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje świąteczne: malowały pisanki, robiły zajączki, koszyczki, palmy, stroiki na stół wielkanocny i dekoracje do kącików zainteresowań. W klasach zrobiło się wiosennie, kolorowo i pachniało świętami. 10 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony Świętom Wielkanocnym. Uczniowie kl. Ic, pod kierunkiem wychowawczyni – p. Jolanty Kwiatkowskiej – przedstawili opartą na Nowym Testamencie inscenizację opowiadającą o zmartwychwstaniu Jezusa. Piękne kostiumy, bogata scenografia, a przede wszystkim znakomita gra aktorska sprawiły, że przedstawienie oglądano ze skupieniem i powagą. Celem tej uroczystości było pr...

więcej »

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

img_9124.jpg

"JEST TAKA NOC, GDY CZUWAJĄC PRZY TWOIM GROBIE,

NAJBARDZIEJ JESTEŚMY KOŚCIOŁEM -

JEST TO NOC WALKI, JAKĄ TOCZY W NAS

ROZPACZ Z NADZIEJĄ (...).

TEJ NOCY OBRZĘD ZIEMI DOSIĘGA SWEGO POCZĄTKU,

TYSIĄC LAT JEST JAK JEDNA NOC: NOC CZUWANIA

PRZY TWOIM GROBIE..." 

 (św. JP II).

 

  Jak po nocy nadchodzi dzień, tak po przeżyciach pasyjnych rozbłysnął poranek Zmartwychwstania. Jest to niewypowiedziana radość pełna pokoju dla każdego serca, które wraz ze swym Panem przylgnęło w miłości do Krzyża. Tu, na Krzyżu, dokonało się największe zwycięstwo! Mocą Chrystusowego Krzyża dokonują się także nasze małe zwycięstwa. Zmartwychwstały Pan przychodzi, by nas obdarzyć swym Miłosierdziem i Pokojem.

 

CIESZĄC SIĘ Z TEJ ZWYCIĘSKIEJ MOCY CHRYSTUSA, SKŁADAMY WSZYSTKIM DROGIM P...

więcej »

WIELKOPIĄTKOWA DROGA KRZYŻOWA...

img_8977.jpg

"Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej męki większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie Moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość".

                                     (Dzienniczek s. Faustyny, n.369)

 

Tradycyjnie, jak co roku, nasza wspólnota parafialana wyruszyła w Wielki Piątek na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze, aby zamanifestować swoją wiarę i powtórnie odkryć sens krzyża, jaki każdy z nas podczas ziemskiego życia niesie na swoich barkach. Po raz kolejny, mogliśmy stanąć przy Panu Jezusie, aby razem z braćmi i siostrami w wierze, przejść po śladach męki Zbawiciela.

Tegoroczne nabożeństwo "Drogi Krzyżówej", przeżywaliśmy pod hasłem: "Idźcie i głoście".  Idąc w Drodze Kr...

więcej »

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE...

img_8846.jpg

Obchody Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Tamtego pamiętnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem i powiedział: "pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym samym, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. 

Cudowny wieczór! Tajemnica Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania. To wieczór miłości i zdrady! Wieczór, kiedy Chrystus wydaje się za nas z miłości i wieczór kiedy zostaje zdradzony przez najbliższych! Dlatego trzeba w te...
więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.01.2019, o godz 17:00