Aktualności

PRZYJDŹ PANIE JEZU... CZEKAMY... I KOMUNIA ŚW.

750_8400.jpg

W niedzielę 14 maja 2017r. o godz. 11:00 odbyła się w naszej świątyni uroczystość I Komunii świętej. To piękna i głęboka uroczystość parafialnej wspólnoty, to czas Bożej łaski dla rodzin pierwszokomunijnych i dla każdego z nas. Uroczystość była zwieńczeniem rocznego przygotowania się dzieci do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu, kiedy to Chrystus po raz pierwszy zagościł w ich sercu. Za ten dar dzieci dziękowały Panu Bogu przez cały ubiegły tydzień, tzw. Biały Tydzień. Pierwsze spotkanie z Chrystusem poprzez przyjęcie I Komunii Świętej jest najważniejszym po chrzcie świętym wydarzeniem w życiu małego chrześcijanina. Dziecko w tym dniu jest żywym tabernakulum, ma w sercu samego Boga, niesie go do domu, rozsiewa wokół siebie Boży blask, dzieli si...

więcej »

FINAŁ KONKURSU "ŚPIEWAJMY ŚWIĘTYM"...

img_9590.jpg

27 kwietnia 2017r. odbyły się przesłuchania VII Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Świętym", organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do tegorocznego konkursu przystąpiło około 80 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Spośród uczestników przesłuchania komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów, wywodzących się z naszej parafii:

w kategorii szkoła podstawowa (klasy IV-VI): I miejsce : Paulina Półchłopek (ZS w Korczynie);

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce: Klaudia Rymarz (V LO im. Jana Szczepanika w Krośnie);

Laureaci konkursu zostali zaproszeni na koncert finałowy (4 maja 2017r.), podczas którego nastąpiło oficjalne ogłoszeni...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI..

img_9453.jpg

3 maja w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, nasza wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci swojej Patronki. Jest to również ważny dzień dla naszej Ojczyzny, gdyż wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja. Nasza narodowa historia od swych początków, związana jest z kultem Maryi, co też wyraźnie podkreślił podczas homilii ks. prał. Kazimierz Kaczor - nasz rodak i główny sumista uroczystości odpustowej. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Z XII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego, Bogurodzica. O szczególnej więzi łączącej Polaków z Maryją mówią również wieki niełatwej historii narodu. Wzywając Jej imienia, ruszali w bój nasi rycerze pod Grunwaldem. Jej szczególnej ...

więcej »

OTWARCI NA SŁOWO BOGA! NOWENNA...

img_9367_1.jpg

28 kwietnia 2017r., nasza wspólnota parafialna przeżywała comiesięczną nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Janusz Dudziak - proboszcz parafii w Niebieszczanach. 

  Gromadząc się w naszym saktuarium, po raz kolejny mogliśmy wniknąć w bogatą, duchową spuściznę Syna Ziemi Korczyńskiej i zobaczyć drogę, jaką w swym życiu przebył, realizując swoje życiowe powołanie. Jednocześnie, stanęliśmy przed szansą odpowiedzenia sobie na pytanie: w jaki sposób i jak często karmię się Słowem Bożym, zapisanym na kartach Biblii, które pomaga nam poznawać Boga i prowadzi do pogłebienia i ożywienia naszej z Nim relacji?

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

więcej »

SĄ TAKIE ŚWIĘTA…WIELKANOC...

img_8824.jpg

Już od początku kwietnia w Zespole Szkół w Korczynie odczuwało się atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje świąteczne: malowały pisanki, robiły zajączki, koszyczki, palmy, stroiki na stół wielkanocny i dekoracje do kącików zainteresowań. W klasach zrobiło się wiosennie, kolorowo i pachniało świętami. 10 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony Świętom Wielkanocnym. Uczniowie kl. Ic, pod kierunkiem wychowawczyni – p. Jolanty Kwiatkowskiej – przedstawili opartą na Nowym Testamencie inscenizację opowiadającą o zmartwychwstaniu Jezusa. Piękne kostiumy, bogata scenografia, a przede wszystkim znakomita gra aktorska sprawiły, że przedstawienie oglądano ze skupieniem i powagą. Celem tej uroczystości było pr...

więcej »

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

img_9124.jpg

"JEST TAKA NOC, GDY CZUWAJĄC PRZY TWOIM GROBIE,

NAJBARDZIEJ JESTEŚMY KOŚCIOŁEM -

JEST TO NOC WALKI, JAKĄ TOCZY W NAS

ROZPACZ Z NADZIEJĄ (...).

TEJ NOCY OBRZĘD ZIEMI DOSIĘGA SWEGO POCZĄTKU,

TYSIĄC LAT JEST JAK JEDNA NOC: NOC CZUWANIA

PRZY TWOIM GROBIE..." 

 (św. JP II).

 

  Jak po nocy nadchodzi dzień, tak po przeżyciach pasyjnych rozbłysnął poranek Zmartwychwstania. Jest to niewypowiedziana radość pełna pokoju dla każdego serca, które wraz ze swym Panem przylgnęło w miłości do Krzyża. Tu, na Krzyżu, dokonało się największe zwycięstwo! Mocą Chrystusowego Krzyża dokonują się także nasze małe zwycięstwa. Zmartwychwstały Pan przychodzi, by nas obdarzyć swym Miłosierdziem i Pokojem.

 

CIESZĄC SIĘ Z TEJ ZWYCIĘSKIEJ MOCY CHRYSTUSA, SKŁADAMY WSZYSTKIM DROGIM P...

więcej »

WIELKOPIĄTKOWA DROGA KRZYŻOWA...

img_8977.jpg

"Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej męki większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie Moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość".

                                     (Dzienniczek s. Faustyny, n.369)

 

Tradycyjnie, jak co roku, nasza wspólnota parafialana wyruszyła w Wielki Piątek na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze, aby zamanifestować swoją wiarę i powtórnie odkryć sens krzyża, jaki każdy z nas podczas ziemskiego życia niesie na swoich barkach. Po raz kolejny, mogliśmy stanąć przy Panu Jezusie, aby razem z braćmi i siostrami w wierze, przejść po śladach męki Zbawiciela.

Tegoroczne nabożeństwo "Drogi Krzyżówej", przeżywaliśmy pod hasłem: "Idźcie i głoście".  Idąc w Drodze Kr...

więcej »

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE...

img_8846.jpg

Obchody Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Tamtego pamiętnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem i powiedział: "pijcie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym samym, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. 

Cudowny wieczór! Tajemnica Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania. To wieczór miłości i zdrady! Wieczór, kiedy Chrystus wydaje się za nas z miłości i wieczór kiedy zostaje zdradzony przez najbliższych! Dlatego trzeba w te...
więcej »

"HOSANNA SYNOWI DAWIDOWEMU..."

img_8725.jpg

  9 kwietnia 2017r. w sanktuarium św. J.S. Pelczara przeżywaliśmy triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Dla każdego z nas jest to szczególne wydarzenie, gdyż w tym dniu inicjujemy Wielki Tydzień, czas szczególnego wyciszenia, przeżywania Paschy -  męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

Tegorocznym obrzędom Niedzieli Palmowej przewodniczył ks. parałat Edward Sznaj - kustosz sanktuarium, który rozpoczął uroczystą Eucharystię obrzędem poświęcenia palm, po którym to obrzędzie nastąpiło uroczyste przejście do ołtarza, w korowodzie dzieci niosących palmy. W ten sposób, każdy z nas mógł się stać uczestnikiem wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, przypominających wjazd Zbawiciela na osiołku do Jezrozolimy, na kilka dni przed męką drogi krzyżowej.

Gdy pat...

więcej »

NIEDZIELA PALMOWA W SPORNYM...

img_8664_1.jpg

9 kwietnia 2017r. o godz. 10:00, parafianie kościoła filialnego w Spornym zebrali się na uroczystej Mszy Świętej, przynosząc do świątyni palmy, aby w ten sposób zamanifestować swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, który jako "zwycięzca śmierci, piekła i szatana ", na tydzień przed swoją chwlebną męką, śmiercią i zmartwychwstaniem, wjechał na osiołku do Jerozolimy, ogłaszając wszystkim, że nadchodzi czas Paschy, tj., czas naszego przejścia z niewoli grzechu, do wolności dzieci Bożych. 

  Po raz kolejny w naszym życiu będziemy przeżywali zbawcze misteria naszej wiary. Niech ten święty czas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, obudzi w nas tęskontę za Bogiem i pomoże nam być autentycznymi świadkami Chrystusa, którzy gdy przyjdzie krzyż, nie uciekną i nie zniechęcą s...

więcej »

O DUCHOWOŚCI ŚW. J.S. PELCZARA - NOWENNA...

img_8633.jpg

  28 marca 2017r. w naszym korczyńskim sanktuarium po raz kolejny przeżywaliśmy nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Jerzy Jakubiec - Proboszcz i Kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, który do zgromadzonych wiernych skierował Słowo Boże. W kazaniu, Kaznodzieja ukazał nam trzy źródła duchowści św. Biskupa: miłość do Najświęt­szego Sakramentu i Najświętszego Serca Jezusowego, miłość do Maryi oraz miłość do Kościoła.

Bezpośrednio po zakończonej Mszy św., asysta liturgiczna udała się do ołtarza św. J.S. Pelczara, aby tam przedstawić Panu Bogu, przez Jego przyczynę prośby i podziękowania złożone w kościele parafialnym oraz te, które zostały nadesłane drogą internetową.

Dziękując ...

więcej »

PRZEGLĄD CHÓRÓW - PIEŚNI PASYJNE...

_mg_2119.jpg

W niedzielę 26 marca 2017r., w sanktuarium Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie odbył się koncert pieśni pasyjnych i wielkopostnych. W ramach corocznego przeglądu chórów, tym razem zaprezentowali się: Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, pod kierownictwem p. Krzysztofa Trybusa oraz Chór CHORUS z Korczyny, dyrygowany przez p. Stanisława Szostaka.
Od kilku lat, jako jedni z niewielu kontynuujemy spotkania chóralne z repertuarem pasyjnym i wielkopostnym, w celu zachowania dziedzictwa kulturowego i głębokich przeżyć duchowych, za sprawą starannie opracowanych i wykonanych przez chóry czterogłosowe, pieśni pokutnych.
Przegląd zorganizowali: Gminny Ośrodek Kultury oraz chór CHORUS w Korczynie wraz z Kustoszem korczyńskieg...

więcej »

ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZTU ŚWIĘTEGO...

img_8618.jpg

26 marca 2017r. na Mszy świętej o godz. 11:00, w naszym parafialnym Wieczerniku zebrały się dzieci klas III Szkoły Podstawowej, które przygotowują się do uroczystości I Komunii Świętej, aby uczestniczyć w obrzędzie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Dla wielu z nich, była to chwila, kiedy patrząc na chrzcielnicę  i światło świecy paschalnej, na nowo uświadomili sobie miejsce, w którym narodzili się dla Boga i życia wieczenego w niebie. To właśnie tam, przy chrzcielnicy, woda chrztu świętego spłynęła na ich czoła. W tym znaku, Chrystus uwolnił ich od grzechu pierworodnego, uczynił swoimi dziećmi i włączył do wspólnoty Kościoła. Dzisiaj zaś Chrystus zaprosił ich, aby zanim przyjmą Go do swojego serca, przy świetle zapalonych świec, uczyniły to, czego nie mogły uc...

więcej »

TAJEMNICA EUCHARYSTII!!! NOWENNA...

img_8576_1.jpg

  28 lutego 2017r. po raz kolejny w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Grzegorz Urban - wikariusz parafii Haczów, który do zgromadzonych wiernych skierował Słowo Boże. Podczas homilii kaznodzieja zachęcił nas do zadumy nad tajemnicą Eucharystii, w której realizuje się za każdym razem w sposób sakramentalny przyjście Jezusa i Jego zbawacza obecność. "Jezus ustanowił Eucharystię, aby objawić nam ludziom, niezmierzoną miłość. W niej wylał wszystkie skarby swojego serca" - powiedział ks. Grzegorz.

Bezpośrednio, po zakończonej Mszy św., kapłani procesyjnie udali się do ołtarza św. J.S. Pelczara, aby tam przedstawić Panu Bogu, przez Jego przyczynę swoje p...

więcej »

WEEKEND MAŁŻEŃSKI...

img_8561.jpg

W dniach 24 - 26 lutego 2017r. uczestniczyliśmy w warsztatach rekolekcyjnych „Weekend małżeński”. Miejscem warsztatów był stylowy Dwór Szeptyckiego w Korczynie. Tematem spotkań było: „Jak zdobyć się na nowo ? - pielęgnacja miłości na co dzień.” Warsztaty prowadził brat Piotr Zajączkowski – duszpasterz rodzin.
Jesteśmy małżeństwem od 21 lat. Mamy trójkę dzieci: Paweł (21 lat), Gabriela (18 lat), Mikołaj (17 lat). W warsztatach braliśmy udział po raz pierwszy. Forma warsztatów była dla nas miłym zaskoczeniem. Pięknie nakryte stoliki, świece, kwiaty w wazonach, nastrojowa muzyka, my obok siebie i nasze umysły otwarte na pomysły, sugestie.
Na początku rekolekcji usłyszeliśmy, że możemy zmienić tylko siebie, a nie małżonka. Ugruntowaliśmy wiedzę na temat hierarchii wa...

więcej »

NOWI MINISTRANCI W KORCZYNIE...

img_8537.jpg

W niedzielę, 12 lutego 2017 r., podczas Mszy świętej o godz. 11.00, której przewodniczył ks. prał. Edward Sznaj, grono Liturgicznej Służby Ołtarza Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie powiększyło się o dziesięciu nowych ministrantów. Ks. Prałat w trakcie uroczystości pobłogosławił kandydatów oraz nałożył im – na znak przyjęcia do grona ministrantów – „pelerynki”.

Nowo przyjęci złożyli swoje przyrzeczenia i wraz z opiekunem, ks. Dariuszem Cichowlazem, który w czasie homilii zwrócił uwagę na powołanie do tak zaszczytnej funkcji, podziękowali Bogu za wybór, jakim jest służba na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej.

Radujemy się i dziękujemy Bogu, od którego pochodzi wszelkie dobre pragnienie, z...

więcej »

GROMNICZNA PANI MÓDL SIĘ ZA NAMI...

img_8464.jpg

"Świątynia światłem gromnic płonie

I woła: Matko! oświeć życia znój!

Przed prawem schylasz święte skronie,

 Bo w niem pokory i pociechy zdrój..."

2 lutego w liturgii Kościoła obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycji jest to święto Matki Bożej Gromnicznej. Z tej okazji do kościoła przynosimy świece zwane gromnicami, które towarzyszą nam w ważnych wydarzeniach religijnych. Gromnica, tak jak wogóle samo światło, symbolizuje  w liturgii Chrystusa, który jest światłością prawdziwą i jedyną. On oświeca ludzki umysł w dniu narodzin i pomaga każdemu wierzącemu godnie i w spokoju odejść z tego świata. Dawniej, po Mszy św. wierni starali się donieść płonącą gromnicę do swoich domostw, by od niej rozpalić ogień. Miało to przynieść zgodę i miłość w każdej rodz...

więcej »

ZASŁUCHANI W NAUCZANIE ŚW. BPA PELCZARA...

img_8425.jpg

  Święty Józef Sebastian Pelczar to dla wielu z nas Patron na dzisiejsze, trudne czasy. Do dziś dnia odkrywamy tajmnice Jego bogatego życia duchowego i z całą pewnością stwierdzamy, że był nieprzeciętnym biskupem. Jednakże św. biskup z Korczyny, to przede wszystkim duchowy ojciec kapłanów i świeckich. To z myślą o nas wszystkich studiował i pisał, modlił się, umartwiał i zabiegał o pogłębianie swojej wiedzy i wiary. Stąd też, każdy z nas, 28. dnia danego miesiąca staje przed szansą, zaczerpnięcia z bogatej spuścizny życia duchowego przemyskiego biskupa i odnalezienia odpowiedzi na nurtujące go pytania. 

Tradycyjnie, 28 stycznia o godz. 17:00 zebraliśmy się w naszym korczyńskim Sanktuarium, aby ubogacić się myślami płynącymi z nauczania świętego Biskupa. Naszej m...

więcej »

PRACOWITY TYDZIEŃ KORCZYŃSKIEGO CHÓRU...

chorus_u_ss_sercanek_3.jpg

Dla przygotowującego się do jubileuszu 80-lecia swojej działalności artystycznej chóru „Chorus”, tydzień pomiędzy 15, a 22 stycznia, był okresem intensywnej pracy. W niedzielę 15 stycznia zespół koncertował w Miejscu Piastowym na zaproszenie dyrektora tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury w czasie środowiskowej  imprezy pn. „I Miejsteckie Kolędowanie” W przedsięwzięciu tym, które zgromadziło liczną rzeszę mieszkańców Miejsca Piastowego i okolic, wystąpiły także lokalne zespoły artystyczne z miejscowych szkół, przedstawiając ciekawą inscenizacjĘ „Jasełek”, ludowi śpiewacy oraz popularna  na Podkarpaciu kapela „Pogórzanie”. Na nasz 40-minutowy występ, przyjęty z aplauzem przez słuchaczy, złożyło się 12 kolęd w tradycyjnych opracowaniach polskich muzyków. Nag...

więcej »

DUCHU ŚWIĘTY PRZYJDŹ... BIERZMOWANIE...

dsc_5502.jpg

19 stycznia w dzień poświęcony świętemu Józefowi Pelczarowi podczas uroczystej Mszy Św. odpustowej o godz. 17.00 młodzież z naszej parafii przyjęła sakrament Bierzmowania z rąk ks. abp Adama Szala.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, przedstawiciele rodziców bierzmowanych przywitali Księdza Arcybiskupa i poprosili o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej ich dzieciom. Swoje przygotowania do sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego, w którym ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, młodzież gimnazjalna rozpoczęła kilka miesięcy wcześniej pod kierunkiem ks. Dariusza Cichowlaza. Troska o przygotowanie do sakramentu bierzmowania należy do całej wspólnoty parafialnej, a zwłaszcza do rodziców, którzy przez przykład życia i posłuszeństwo Bożemu prawu ...

więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.03.2019, o godz 17:00