Aktualności

DZIĘKCZYNIENIE DZIECI Z OCHRONKI ZA ROK NAUKI...

img_5053.jpg

21 czerwca 2016r. dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek w Korczynie zebrały się w kościele parafialnym na uroczystej Mszy świętej, aby podziękować Panu Bogu za opiekę i otrzymane łaski, jakie stały się ich udziałem w kończącym się roku przedszkolnym. Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył ks. Łukasz, który podczas kazania zaprosił przedszkolaków i ich rodziców do złożenia dziękczynienia za otrzymane Boże dary oraz zachęcił, aby na czas wakacji każdy zaprosił Pana Boga do swojego życia.

Podczas Mszy świętej, dzieci starały się wyrazić swoją wdzięczność za kończący się rok nauki, poprzez piękną oprawę liturgiczną, którą przygotowały wraz z s. Dorotą Wroną - Dyrektorem Przedszkola Sióstr Służebniczek.

więcej »

DOMOWY KOŚCIÓŁ POKONUJE GÓRĘ LIWOCZ

liwocz.jpg

Dawanie świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi oraz propagowanie kultury opartej na zasadach chrześcijańskich, to tylko niektóre cele i zadania Domowego Kościoła, jakie są realizowane w każdej wspólnocie założonej przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. 

Również nasza wspólnota Domowego Kościoła, którą tworzą krąg św. Michała Archanioła oraz bł. ks. Bronisława Markiewicza postanowiła wraz z opiekunem ks. Dariuszem i rodzinami z kręgu św. Jana Pawła II w dniu 12.06.2016r., dać piękne świadectwo i propagować kulturę chrześcijańską podczas wspólnego wyjazdu w urocze okolice powiatu Jasielskiego. Naszym celem była Góra Liwocz. To właśnie tam mogliśmy podziwać piękno przyrody oraz umacniać więzi z Bogiem i dru...

więcej »

ERM Z WIZYTĄ W KRYNICY ZDROJU...

img_4903.jpg

W dniach 14-15 czerwca 2016r. dzieci z ERM wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce do Krynicy Zdroju. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w miejscowości Kamienna, gdzie obejrzeliśmy zabytkowe ule. Pan przewodnik opowiedział nam wiele ciekawostek o pszczołach i patronie pszczelarzy - św. Ambrożym. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni na degustację miodów, od których ciężko było się odkleić. Następnym punktem naszej wycieczki była Jaworzyna Krynicka, na którą wjechaliśmy koleją gondolową, by podziwiać piękne widoki naszej polskiej ziemi. Po powrocie do Krynicu Zdroju udaliśmy się na pyszne lody i Górę Parkową, korzystając oczywiście z kolejki linowej. Tam czekały na nas rajskie ślizgawki i zaczęło się szaleństwo w filcach na śliskich torach, gdzie każdy poczuł wiatr we wło...

więcej »

MŁODZIEŻ NA OBOZIE W TYLAWIE...

img_4340.jpg

W dniach 10-12 czerwca 2016r. młodzież z grupy św. J.S. Pelczara wybrała się na obóz pod namioty do malowniczo położonej miejscowości na terenie Beskidu Niskiego, Tylawy. Już sam początek wyprawy wskazywał, że będą to niezapomniane chwile.

Około godz. 14:00 zgromadziliśmy się pod kościołem parafialnym w Korczynie, aby stąd wyruszyć w podróż. Po przybyciu do Tylawy, musieliśmy się zmierzyć z deszczową aurą. Jednakże, nasz św. rodak J.S. Pelczar, jak zwykle czuwał nad nami. Chociaż trochę przemoczeni, ale nadal przepłnieni entuzjazmem przed czekającymi nas wydarzeniami, ukryliśmy się w domku przy plebanii, aby tam przeczekać deszczową nawałnicę. Po kilkunastu minutach, kiedy na niebie ukazało się słońce, udaliśmy się do naszych namiotów, aby rozpocząć wspólne biw...

więcej »

DRODZY PARAFIANIE I SYMPATYCY NASZEJ PARAFII!!

img_4968.jpg

W imieniu Księdza Proboszcza i Rady Parafialnej składamy serdeczne podziękowania za złożone dotychczas ofiary na remont kościoła p.w. M.B. Królowej Polski, który jest zarazem Sanktuarium Świętego Biskupa J.S. Pelczara. Nasza świątynia o ponad 100-letniej historii jest efektem duchowej i materialnej wdzięczności Panu Bogu za liczne dary, w tym osobę naszego orędownika św. Biskupa J.S. Pelczara. Kościół parafialny jest dziełem świętego Biskupa, które powstało w czasach trudu i wyrzeczeń. Dzieło to zostało zrealizowane dzięki pracy, ofiarności i wytrwałości mieszakńców Korczyny. Jest symbolem naszej duchowej siły i charakteru. Ta piękna świątynia, która jest zabytkiem, przyciąga pielgrzymów i turystów z całej Polski, a także spoza jej granic, stając się w ten spos&o...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W SPORNEM...

img_3814.jpg

31 maja w liturgii Kościoła wspominamy święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Liturgiczne wspomnienie nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety, wywodzi się z religijności chrześciajńskiego Wschodu. Uroczystość tę wprowadził do zakonu franciszkańskiego św. Bonawentura w 1263r.  Kiedy zaś w  1389r. powstała wielka schizma na Zachodzie, święto to rozszerzył na cały Kościół papież Bonifacy IX, aby uprosić za przyczyną Maryi jedność w Kościele Chrystusowym. 

Święto Nawiedzenia obchodzimy w okresie między uroczystościami Zwiastowania Pańskiego i narodzenia św. Jana Chrzciciela. W ten sposób wspominamy przede wszystkim spotkanie Mesjasza ze swoim poprzednikiem - Janem Chrzcicielem. Jest to także spotkanie dwóch matek. 

Według tradycji scena nawiedzenia miała mie...

więcej »

KONCERT JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA...

img_3536.jpg

26 maja 2016r. dla Kościoła katolickiego, to szczególny dzień. W tym dniu każdy chrześcijanin, będący autentycznym uczniem Chrystusa, oddaje Bogu cześć i uwielbienie za Jego obecność pośród swego ludu w znaku Eucharystii. 

Swoją wiarę w Boga ukrytego pod postaciami eucharystycznymi postanowiła zaafirmować młodzież z naszej parafii, która jak co roku, wybrała się do Rzeszowa na koncert "Jednego Serca Jednego Ducha". Podczas koncertu, zgromadzeni w liczbie kilkudziesięciu tysięcy młodzi ludzie, pragnęli pokazać jak piękna może być muzyka religijna, która swe aspiracje czerpie z Ducha Bożego, jak można przy niej się bawić i odnaleźć swoją godność i miejsce w Bożej wspólnocie. 

więcej »

ZAGRODY NASZE WIDZIEĆ PRZYCHODZI... BOŻE CIAŁO...

img_3408.jpg

W czwartek 26 maja przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. 

Wymową święta Bożego Ciała jest danie świadectwa naszej wiary poprzez udział w procesji Najświętszego Sakramentu, która jest niejako obrazem naszego życia. Gdyż tak jak my w pielgrzymce naszego życia przemierzamy wiele dróg, krocząc dzień po dniu do wyznaczonego nam celu, tak Chrystus w Uroczystość Bożego Ciała pielgrzymuje do nas wychodząc na drogi naszej parafii, aby być bliżej nas, naszego życia przepełnionego trudem, wysiłkiem. Przepełnionego wieloma problemami, kłopotami rodzinnymi, a czasem cierpieniem i bólem. I w takie nasze życie chce wejść Jezus, aby nadać mu właściwego sensu, przypomniając nam, że w tej ziemskiej pielgrzymce nie jesteśmy sami. 

Uroczyst...

więcej »

CHÓR "CHORUS" W BUDAPESZCIE...

dona_nobis_pacem.jpg

Rozpoczynający 80. rok swojej działalności chór "Chorus" z Korczyny gościł w dniach 12-13 maja br. w Budapeszcie jako reprezentant Powiatu Krośnieńskiego na oragnizowanym przez XVII. Dzielnicę węgierskiej stolicy Międzynarodowym Zielonoświątkowym Przeglądzie Chórów i Zespołów Muzyczno-Wokalnych. Obok korczyńskich chórzystów w koncercie odbywającym się tradycyjnie wieczorem w kościele pw. św. Elżbiety uczestniczyło 7 innych zespołów z Węgier i Republiki Czeskiej. Każdy zespół prezentował 15-minutowy program własny oraz uczestniczył we wspólnym wykonaniu kanonu "Dona nobis pacem". Nasz zespół zaprezentował licznie zgromadzonej widowni następujące utwory: "Maryjo, jam Twe dziecię" A. Chlondowskiego, "Ziemia zadrżała" Wieganda Cieszykowskiego, "Tiebie pajom" (Tobie ś...

więcej »

MINĄŁ ROK! ROCZNICA I KOMUNII ŚWIĘTEJ...

img_3311.jpg

22 maja 2016r. dzieci klas trzecich obchodziły rocznicę swojej I Komunii świętej. Podziękowanie Panu Bogu za dar Syna Bożego obecnego w sakramencie Eucharystii, wyraziły podczas Mszy świętej o godz. 11:00. I Komunia święta to najpiękniejszy wyraz naszej miłości do Boga. Uczestnictwo we Mszy świętej i przyjęcie Ciała Pańskiego to jedność z Bogiem,  jedność która czyni nas dziećmi Bożymi. Kościół pragnie ugruntować to doświadczenie u dzieci poprzez Biały Tydzień, a później poprzez pierwszą rocznicę Komunii. To przypomnienie, jak wielkie wydarzenie przeżyliśmy rok temu i refleksja, czy równie mocno jak przed rokiem Jezus zaproszony do mojego serca, jest w nim nadal najważniejszym gościem, poprzez częste uczestnictwo w sakramencie spowiedzi i Eucharystii?

W tym rok...

więcej »

FINAŁ KONKURSU "ŚPIEWAJMY ŚWIĘTYM"

img_2915.jpg

28 kwietnia 2016r. odbyły się przesłuchania VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Świętym", organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do tegorocznego konkursu przystąpiło 50 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Spośród uczestników przesłuchania komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

- w kategorii szkoła podstawowa (klasy IV-VI): I miejsce ex aequo: Marcelina Gerlach (SP Zalesie), Maria Jarosz (SP Sieniawa), II miejsce: Gabriela Kmon (SP Korczyna), III miejsce ex aequo: Filip Czopowik (SP Iwonicz), Maria Puz (SP Korczyna), wyróżnienia: Amelia Jaklewicz (SP Wróblik Szlachecki), Milena Wacławska (SP Sieniawa).

- w kategorii gimnazjum: I mie...

więcej »

NIE ŻYJESZ TYLKO DLA SIEBIE...

img_2752.jpg

6 maja 2016r. młodzież z naszej parafii, tradycyjnie, jak w każdy piątek, zebrała się w domu parafialnym na kolejnym spotkaniu formacyjnym grupy św. J.S. Pelczara. Tym razem, naszym gościem była s. Emilia Purc - Sercanka, która postanowiła podzielić się z młodzieżą swoją wiarą w Boga oraz przeprowadziła wykład edukacyjny dotyczący substancji, które szkodzą życiu i zdrowiu każdego człowieka. Mottem spotkania stały się słowa św. Jana Pawła II: "Nie wolno Ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie". Podczas konferencji s. Emilia, przypliżając zgromadzonej młodzieży kwestie dotyczące szkodliwości spożywania alkoholu i papierosów, posługiwała się przygotowaną prezentacją oraz fachową wiedzą, będącą wynikiem ukończenia specjalistycznych studiów dotyczących nini...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI...

img_2656.jpg

3 maja w Uroczystość Najświetszej Maryi Panny Królowej Polski, nasza wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci swojej Patronki. Jest to również ważny dzień dla naszej Ojczyzny, gdyż wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja. Nasza narodowa historia od swych początków, związana jest z kultem Maryi, co też wyraźnie podkreślił podczas homilii ks. dr Jerzy Buczek - kanclerz kurii rzeszowskiej i główny sumista uroczystości odpustowej. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Wniebowziecia NMP. Z XII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego, Bogurodzica. O szczególnej więzi łączącej Polaków z Maryją mówią również wieki niełatwej historii narodu. Wzywając Jej imienia, ruszali w bój nasi rycerze pod Grunwaldem. Jej szczeg&oa...

więcej »

ZAPATRZENI W TAJEMNICĘ EUCHARYSTII...

img_2558.jpg

28 kwietnia 2016r. w naszym korczyńskim sanktuarium po raz kolejny odbyła się nowenna próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Bartosz Gajerski - wikariusz w parafii Łubno Opace, który do zgromadzonych wiernych skierował Słowo Bożo. We wstępie homilii, kaznodzieja przypominając o przykrym incydencie, jakim było sprofanowanie Najświętszego Sakramentu przez gimnazjalistów w jednym z kościołów naszej archidiecezji, sprecyzował, co będzie myślą przewodnią jego wystąpienia - kult eucharystyczny. Zachęcał nas, przypominając rysy duchowści św. J.S. Pelczara, który swoją głęboką relację z Panem Bogiem opierał na czci Serca Jezusowego i adoracji Najświętszego Sakramentu, abyśmy każdego dnia starali się zobaczyć, jak...

więcej »

WIELKANOC W ZS W KORCZYNIE...

dsc_0398.jpg

Święta Wielkanocne to w dziedzictwie wszystkich chrześcijan niezaprzeczalne zwycięstwo ducha nad materią i unicestwienie przez Zmartwychwstałego, wcześniej ukrzyżowanego Jezusa, śmierci duchowej. Na pamiątkę i ku czci największej tajemnicy Kościoła chrześcijańskiego wyznawcy odbywają nabożeństwa Wielkiego Tygodnia, a w nim Triduum Paschalne (przejście od życia doczesnego do wiecznego), Niedzieli Zmartwychwstania, po 40 dniach Wniebowstąpienia i Piędziesiątnicy, tj. Zesłania Ducha Świętego. Wielowiekowa tradycja chrześcijańska to również misteria pasyjne, przedstawienia i inscenizacje odgrywane często poza murami światyń. 

W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi w tym roku uczniowie klasy IId Zespołu Szkół w Korczynie za sprawą wychowawczyni p. Mari...

więcej »

"MÓJ CHRYSTUS POŁAMANY..."

img_2530.jpg

"Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość mi wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę miłość, gdziekolwiek by przebywała".

Przytoczone słowa, których autorem jest św. Jan Paweł II stają się doskonałym streszczeniem sztuki teatralnej "Mój Chrystus połamany" wystawionej przez młodzież z naszej parafii w Niedzielę Palmową i w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niniejsza sztuka została oparta na powieści Ojca Ramono Cue Romano, noszącej tytuł "Mój Chrystus połamay", której to autor bardzo lubił sklepy z antykami. Wraz z przyjacielem potrafił spędzać w nich godziny. Pewnego dnia, odwiedzając niniejsze sklepy natrafil na szczególny przedmiot - na Chrystusa połamanego. Figura ta była bardzo zniszczona. Chrystus nie miał krzyża, prawego ramienia, nogi, a nawet twarzy. Ojciec C...

więcej »

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

3_2.jpg

"JEST TAKA NOC, GDY CZUWAJĄC PRZY TWOIM GROBIE,

NAJBARDZIEJ JESTEŚMY KOŚCIOŁEM -

JEST TO NOC WALKI, JAKĄ TOCZY W NAS

ROZPACZ Z NADZIEJĄ (...).

TEJ NOCY OBRZĘD ZIEMI DOSIĘGA SWEGO POCZĄTKU,

TYSIĄC LAT JEST JAK JEDNA NOC: NOC CZUWANIA

PRZY TWOIM GROBIE..." (św. JP II).

 

Jak po nocy nadchodzi dzień, tak po przeżyciach pasyjnych rozbłysnął poranek Zmartwychwstania. Jest to niewypowiedziana radość pełna pokoju dla każdego serca, które wraz ze swym Panem przylgnęło w miłości do Krzyża. Tu, na Krzyżu, dokonało się największe zwycięstwo! Mocą Chrystusowego Krzyża dokonują się także nasze małe zwycięstwa. Zmartwychwstały Pan przychodzi, by nas obdarzyć swym Miłosierdziem i Pokojem.

 

CIESZĄC SIĘ Z TEJ ZWYCIĘSKIEJ MOCY CHRYSTUSA, SKŁADAMY WSZYSTKIM DROGIM PA...

więcej »

WIELKOPIĄTKOWA DROGA KRZYŻOWA...

img_2218.jpg

"Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej męki większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie Moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość"

(Dzienniczek s. Faustyny, n.369)

Tradycyjnie, jak co roku, nasza wspólnota parafialana wyruszyła w Wielki Piątek na nabożeństwo Drogi Krzyżówej w plenerze, aby zamanifestować swoją wiarę i powtórnie odkryć sens krzyża, jaki każdy z nas podczas ziemskiego życia niesie na swoich barkach. Po raz kolejny, każdy z nas mógł stanąć przy Panu Jezusie, aby razem z braćmi i siostrami w wierze, przejść po śladach męki Zbawiciela.

Tegoroczne nabożeństwo "Drogi Krzyżówej", stało się doskonałą sposobnością do złożenia Bogu dziękczyniena za dar Chrztu Świętego, jaki 1...

więcej »

NIEDZIELA PALMOWA W SPORNEM...

imag3015.jpg

20 marca 2016r. o godz. 10:00, parafianie kościoła filialnego w Spornym zebrali się na uroczystej Mszy Świętej, przynosząc do świątyni palmy, aby w ten sposób zamanifestować swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, który jako "zwycięzca śmierci, piekła i szatana ", na tydzień przed swoją chwlebną męką, śmiercią i zmartwychwstaniem, wjechał na osiołku do Jerozolimy, ogłaszając wszystkim, że nadchodzi czas Paschy, tj., czas naszego przejścia z niewoli grzechu, do wolności dzieci Bożych. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Dariusz Cichowlaz, który do zgromadzonych wiernych wygłosił okolicznościowe Słowo Boże, przybliżając zbawcze wydarzenia, nad którymi będziemy się pochylać w rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu.

Po raz kolejny w naszym życiu będziemy przeżywali zba...

więcej »

"HOSANNA SYNOWI DAWIDOWEMU..."

img_2136.jpg

20 marca 2016r. w sanktuarium św. J.S. Pelczara przeżywaliśmy triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Dla każdego z nas jest to szczególne wydarzenie, gdyż w tym dniu inicjujemy Wielki Tydzień, czas szczególnego wyciszenia, przeżywania Paschy Jezusa - Jego Męki i Zmartwychwstania. 

Tegorocznym obrzędom Niedzieli Palmowej przewodniczył ks. parałat Edward Sznaj - kustosz sanktuarium, który rozpoczął uroczystą Eucharystię obrzędem poświęcenia palm, po którym to obrzędzie nastąpiło uroczyste przejście przez "Bramę Miłosierdzia", w korowodzie dzieci niosących palmy, zrzeszonych wokół Krucjaty Eucharystycznej. W ten sposób, każdy z nas mógł się stać uczestnikiem wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa, przypominających wjazd Zbawiciela na osiołku do Jezrozolimy, na kilka...

więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.03.2019, o godz 17:00