Aktualności

"SUB CRUCE CHRISTI" - POD KRZYŻEM CHRYSTUSA...

img_2054.jpg

6 marca 2016r., w niedzielę o godz. 17:00, odbył się przegląd chórów w sanktuarium św. bpa J.S. Pelczara "Sub Cruce Christi" - pod Krzyżem Chrystusa. Chóry prezentowały pieśni pasyjne. W przeglądzie wzięły udział: chór z Jaślisk dyr. Edyta Wilczak, chór N.S. Jezusa ze Svidnika - Słowacja dyr. Marek Kizak, chór Chorus z Korczyny dyr. Stanisław Szostak. Przegląd odbył się przy licznie zgromadzonej publiczności nie tylko z Korczyny. Władze gminy Korczyna po wspólnym wykonaiu pieśni do św. Józefa Sebastiana Pelczara wręczyły statuetki oraz kwiaty dyrygentom chórów. Przy tej okazji odbyło się wspólne spotkanie w sali OSP. Organizatorem przeglądu był Proboszcz parafii Korczyna ks. Edward Sznaj, GOK Korczyna, Chór Chorus Korczyna. Przy okazji zapraszamy nowych członk&oa...

więcej »

MŁODZIEŻ W POLSKIM LA SALETTE I W PUSTELNI...

img_1961.jpg

W dniach 15-17 luty 2016r. młodzież z naszej parafii, należąca do grupy św. J.S. Pelczara, udała się na krótkie wczasy do domu rekolekcyjnego w Dębowcu, aby odpocząć po trudzie półrocznych zmagań szkolnych i przybliżyć się do Chrystusa, poprzez poznawanie saletyńskiej duchowości i orędzia Matki Bożej z La Salette. 

Tegoroczny wyjazd rekolekcyjny zgromadził grupę 40 osób, która w poniedziałek 15 lutego, w godzinach południowych zebrała się pod domem parafialnym, aby wspólnie udać się do "Centrum Pojednania" w Dębowcu. Pierwszym celem naszej wyprawy stało się sanktuarium św. Jana z Dukli - patrona Polski i naszej archidiecezji. Po krótkiej wizycie na ziemi dukielskiej, udaliśmy się bezpośrednio do polskiego La Salette. Atmosfera panująca podczas przejazdu autokar...

więcej »

DZIĘKCZYNIENIE ZA BEATYFIKACJĘ S. KLARY...

img_1422.jpg

 W niedzielę 7 lutego 2016r., siostry Sercanki mieszkające i pracujące na terenie naszej parafii dziękowały Wszechmogącemu Bogu za beatyfikację współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego s. Klary Ludwiki Szczęsnej. Uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w sanktuarium św. J.S. Pelczara w Korczynie o godz. 9:00, przewodniczył ks. prałat Edward Sznaj - proboszcz i kustosz sanktuarium. Podczas homilii ks. Proboszcz przybliżył życie i drogę do świętości bł. s. Klary oraz zaakcentował jej ciche zaangażowanie w szerzenie kultu Najświąteszego Serca Jezusowego. Eucharystię poprzedził krótki film, przybliżający sylwetkę bł. s. Klary Szczęsnej.

Bł. Klara Szczęsna to kobieta, która w trudnej sytuacji rodzinnej, politycznej i społecznej umiała wybr...

więcej »

SPOTKANIE PRZY ŻŁÓBKU...

img_1335.jpg

W niedzielę 31 stycznia 2016r., na zakończenie okresu Bożego Narodzenia w sali domu parafialnego dzieci z Zespołu Szkół w Korczynie wystawiły przedstawienie jasełkowe. Swoim występem odbyły prawdziwą podróż w czasie i przeniosły się wraz z widzami ponad dwa tysiące lat wstecz, aby na nowo cieszyć się narodzinami Zbawiciela. Po jasełkach odbył się "mini koncert" w wykonaniu uczennic naszej szkoły, które wyśpiewały Dzieciąteczku chwałę w wesołych kolędach i pastorałkach. Zebrani mogli nie tylko posłuchać koncertu, ale również wspólnie zaśpiewać tradycyjne kolędy. 

 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie tego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii. 

więcej »

RADOSNE KOLĘDOWANIE DOMOWEGO KOŚCIOŁA...

img_1264.jpg

W sobotni wieczór 30 stycznia 2016r., małżeństwa z naszej parafii, należące do wspólnoty Domowego Kościoła, spotkały się w domu parafialnym na wspólnym kolędowaniu, aby podziękować dobremu Bogu za cud wcielenia oraz podtrzymać tradycję kolędowania, tak bliską każdemu z nas. Oprócz wspólnego kolędowania, spotkanie to stało się doskonałą okazją do szczerych rozmów i wspólnej zabawy. 

Obecnie w naszej parafii istnieją trzy kręgi Domowego Kościoła, których opiekunami są: ks. Dariusz Cichowlaz (2 kręgi) i ks. Łukasz Staszewski (1 krąg). Każdy krąg liczy od 3 do 5 małżeństw. Małżeństwa należace do wskazanej wspólnoty spotykają się jeden raz w miesiącu na spotkaniu formacyjnym w domu jednego z małżeństw, aby w ten sposób poznawać duchowść małżeńską i pogłębiać swoją w...

więcej »

KRUCJATA EUCHARYSTYCZNA W RZESZOWIE I KIELANÓWCE ...

img_1194.jpg

Dnia 30 stycznia 2016r. dziewczynki z Zespołu Szkół w Korczynie należące do ERM wraz ze swymi opiekunami wyjechały na wycieczkę do kina "Helios" w Rzeszowie, gdzie odbyła się projekcja francuskiego dramatu przygodowego w reżyserii Christiana Duguaya "Bella i Sebastian 2".

Film opowiada o 10-letni  Sebastianie wychowywanym przez przybranego dziadka Cezara. Obaj z niecierpliwością czekają na powrót do domu przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna rozbiła się w górach, Sebastian i jego wierny pies Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfituje w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. W trakcie poszukiwań chłopiec poznaje swojego ojca. Pożar lasu, spotkanie w oko w oko z niebezpiecznym niedźwiedziem, wysokogó...

więcej »

DUCHU ŚWIĘTY PRZYJDŹ... BIERZMOWANIE...

040-imgp9550.jpg

19 stycznia w dzień poświęcony św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi, podczas uroczystej Mszy świętej odpustowej o godz. 17:00, młodzież z naszej parafii, jak i z sąsiedniej Węglówki i Malinówki - łącznie 114 osób - przyjęla sakrament Bierzmowania z rąk J.E. Ks. Abp Józefa Michalika. Po uroczystym rozpoczęciu Mszy świętej, przedstawiciele rodziców bierzmowanych przywitali Księdza Arcybiskupa i poprosili o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańkiej ich dzieciom. Swoje przygotowania do sakramentu wtajemniczenia chrześciajńskiego, w którym ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, młodzież gimnazjalna rozpoczęła kilkanaście miesiecy wcześniej pod kierunkiem ks. Łukasza Staszewskiego i swoich katechetów. 

W okolicznościowym Słowie Bożym Ksiądz Arcybiskup uk...

więcej »

DAR BOŻEGO MIŁOSIERDZIA...

img_1014.jpg

28 stycznia 2016r. w korczyńskim sanktuarium, po raz kolejny przeżywaliśmy nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S. Pelczara. Naszej modlitwie w miesiącu styczniu przewodniczył ks. Damian Rokosz - wikariusz z Jawornika Polskiego. Oprócz ofiary Mszy świętej, ks. Gość wygłosił do zgromadzonych wiernych okolicznościowe Słowo Boże, akcentując największy z przymiotów Bożych - dar Bożego Miłosierdzia. Jednocześnie, ks. Damian zachęcił każdego z nas, abyśmy sami stawali się ludźmi miłosierdzia, na wzór św. s. Faustyny i bpa Pelczara. Jak mogliśmy bowiem usłyszeć podczas przypadającej na niniejszy dzień Liturgii Słowa:  "Czy lampę wnosi się po to, aby postawić ją pod korcem albo pod łóżkiem? Czyż nie po to, aby postawić na świeczniku?".

My chrześcijanie mam...

więcej »

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA...

dsc_0465_1.jpg

W Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast przeszły Orszaki Trzech Króli. Uroczystość ta jest czasem radosnego świętowania, ale także głoszenia Dobrej Nowiny o tym, że w Betlejem narodziło się długo oczekiwane Boże Dziecię. Odnaleźli je Mędrcy ze Wschodu i w tym małym Dzieciątku dostrzegli Boga. Radosnej Nowiny nie pozostawili dla siebie, lecz głosili ją spotykanym ludziom.

W przeddzień tego święta grupa dzieci z Zespołu Szkół w Korczynie przebrana w barwne stroje i wyposażona w rekwizyty nawiązujące do tematyki Bożego Narodzenia z wiarą i entuzjazmem wyruszyła na ulice naszej miejscowości, aby zwiastować Dobrą Nowinę o narodzeniu Pana Jezusa oraz dzielić się wiarą z innymi. Wśród kolędników byli królowie, aniołowie, Maryja z Dzieciątkiem na ręku, ś...

więcej »

GRUDNIOWA ZADUMA NAD RACHUNKIEM SUMIENIA...

img_0925.jpg

Przybliżając się do końca roku 2015, w naszej parafii, po raz kolejny przeżywaliśmy nowennę próśb i podziękowań przez przyczynę św. J.S Pelczara. Naszej grudniowej modlitwie przewodniczył ks. Sebatsian Picur - wikariusz z Jaślisk, który złożyl ofiarę Mszy świętej i wygłosił okolicznościowe Słowo Boże do zgromadzonych wiernych oraz radiosłuchaczy, łączącymi się z naszą wspólnotą za pośrednictwem diecezjlanego radia Fara. 

Na wstępie homilii, ks. Sebastian zaprosił nas wszystkich, abyśmy dokładnie przejrzeli się postawie głównego bohatera usłyszanej Ewangelii, którym był król Herod, człowiek zniewolony władzą oraz chęcią nieustannego wzbogacania się. Słysząc o zagrożeniu płynącym od nowo narodzonego Dziecięcia, despotyczny władca postanawia zgładzić wszystkie dzi...

więcej »

SZTUKA JASEŁKOWA MŁODZIEŻY...

dsc_0332.jpg

Tradycyjnie, jak co roku, tuż po Świętach Bożego Narodzenia, młodzież z naszej parafii wraz ze swoim opiekunem ksiĘdzem Łukaszem przedstawiła misterium Bożonarodzeniowe. Sala widowiskowa domu parafialnego wypełniła się po brzegi rzeszą widzów chcących wraz z młodymi aktorami choć na chwilę przenieść się do Betlejem, by na nowo przŻzyć historię Maryi i Józefa szukających miejsca do schronienia w noc Narodzenia Zbawiciela. 

Tegoroczne Jasełka młodzież postanowiła przygotować nieco inaczej, czym zaskoczyła zebranych widzów. Na wstępie po wspólnym kolędowaniu nastąpiła prezentacja multimedialna, na której zostało przedstawionych kilka scen nagranych przez młodych aktorów, zaróno humorystycznych, jak i bardzo refleksyjnych, pod wpływem których każdy z obecnych zadał...

więcej »

WIECZÓR KOLĘD W SPORNEM...

img_0898.jpg

"Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś,

niech kolęduje z nami cała ziemia..."

Słowa tej pastorałki przyświecały wieczorowi kolęd, który po raz pierszy pod egidą p. Danuty Kozubek został zorganizowany w kościele filialnym w Spornem. Poprzez piękny śpiew kolęd i pastorałek oraz odpowiednio dobraną poezję, schola ze Spornego postanowiła uczcić przyjście na świat Jezusa Chrystusa, który z miłości do człowieka stał się jednym z nas. Wspólne kolędowanie stało się także doskonałą sposobnością, przygotowującą parafian do "Pasterki", która rozpoczęła się w Spornem
o 22:00. 

Dziękując małemu Jezusowi za cud Jego narodzenia, starajmy się pielęgnować w naszych rodzinach i wspólnotach tradycję kolęd, aby ich piękno nieustannie rozbrzmieało i niegdy nie zostało zagłuszone.

... więcej »

WIGILIJNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY...

img_0697.jpg

22 grudnia 2015r. wraz z młodzieżą z grupy św. J.S. Pelczara przeżywaliśmy wieczór wigilijny. Wspólne oczekiwanie na tegoroczne obchody tajemnicy wcielenia Syna Bożego, rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy świętej w naszym sanktuarium. Następnie przenieśliśmy się do domu parafialnego, gdzie wspólną modlitwą, której przewodniczył ks. Łukasz Staszewski - opiekun grupy, rozpoczęliśmy wieczerzę wigilijną. Po jej zakończeniu, życzenia do młodzieży skierował ks. prałat Edward Sznaj - kustosz naszego sanktuarium, który w orędziu świątecznym, chciał każdemu przypomnieć i na nowo pomóc odkryć, najważniejsze przesłanie płynące z świąt Bożego Narodzenie. Kończąc swoje świąteczne przemówienie, Ksiądz Proboszcz złożył serdeczne życzenia młodzieży, prosząc zgromadzonych, aby ...

więcej »

BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE...

img_0874_1.jpg

"Oto zwiastuję wam radość wielką..., dziś w mieście Dawida narodził się Wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan"

(Łk 2, 10-11).

Za nami Adwent, roraty, rekolekcje, czas duchowego przygotowania na przyjście Zbawiciela. Wypatrujemy pierwszej gwiazdki zasiadając w gronie najblizszych do świątecznego stołu. 

W ręku opłatek, serdeczne życzenia, wspólne rozmowy i kolędowanie. Zapach choinki, a pod nią prezenty. O północy uroczysta Pasterka. Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w roku. Dla wielu osób rodzinna atmosfera, choinka i prezenty to coś, na co czekają przez cały rok. Nie można jednak zapominać, że nie byłoby tych świąt, gdyby nie wydarzenie sprzed przeszło dwóch tysięcy lat. W stajni, ubóstwie i chłodzie, przed dwoma tysiącami lat narodził się O...

więcej »

PRZEŻYWAMY OTWARCIE ROKU MIŁOSIERDZIA...

img_0668.jpg

"Pragnę, aby pierwsza Niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W tym dniu otwrte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Każda dusza. która przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski" (Dz. 699). 

Te słowa, wypowiedziane przez Chrystusa stają się szczególnie aktulane w dobie

obecnego czasu. 8 grudnia 2015r. wraz z całym Kościołem Świętym rozpoczęliśmy obchody Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Jest to dla każdego z nas szczególny czas. W ...

więcej »

WDZIĘCZNI ZA DAR BOŻEGO MIŁOSIERDZIA...

img_0609.jpg

11 grudnia 2015r. odbyła się tradycyjnie nasza comiesięczna Droga Krzyżowa  w plenerze. Przeżywając ją wspólnie we wspólnocie parafialnej, jak i wśród zaproszonych pątników, pragnęliśmy podziękowań Panu Bogu, za kolejny święty czas, jaki został nam podarowany przez Kościół Święty, a którm jest rozpoczęty 8 grudnia Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W tym czasie, pragniemy nie tylko częściej sięgać do zdojów Miłosierdzia, które rozlewa się na człowieka w saramencie pokuty i pojednania, ale czujemy się zobowiązani poznawać i głosić naukę Kościoła na temat Miłosierdzia Bożego, i tą nauką żyć na co dzień. Jak bowiem powiedział  Pan Jezus do św. s. Faustyny: "Ile razy chcesz mi sprawić radość - to mów światu o Moim wielkim i niezgłębionym Miłosierdziu".

 

Twe mił...

więcej »

RADOSNE SPOTKANIE MINISTRANTÓW...

img_0428.jpg

9 grudnia 2015r. ministranci z naszej parafii, pełniący służbę liturgiczną w kościele parafialnym, jak i w kościołach dojazdowych na Spornem i Podzamczu uczestniczyli we Mszy świętej roratniej oczekując na spotkanie ze św. Mikołajem. Po zakończonej Eucharystii ks. Dariusz Cichowlaz - opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii, zaprosił chłopców do domu parafialnego, gdzie każdego ministranta czekała miła niespodzianka. Wszyscy dobrze się bawili, pozostawiając w swoim umyśle i sercu miłe wspomnienia ze wspólnie spedzonego wieczoru.

więcej »

ZABAWA ANDRZEJKOWO-MIKOŁAJKOWA W ERM...

100_5392.jpg

Przed rozpoczęciem Adwentu, w sobotnie popołudnie, z okazji św. Andrzeja, w przedszkolu u sióstr Służebniczek, spotkały się dziewczynki z ERM na zabawie andrzejkowej. Każda okazja jest dobra do tego, aby wspólnie spotkać się, umcnić wzjemne więzi koleżeńskie, scaliś się w grupie, do której sie należy. Nie zabrakło wróżb traktowanych naturalnie z przemrużeniem oka, konkursów, słodkości no i oczywiscie odwiedzin św. Mikołaja. 

więcej »

OBCHODY 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI...

img_0412.jpg

W niedzielę 6 grudnia, w naszym korczyńskim Sanktuarium św. J.S. Pelczara, uroczystą Eucharystią połączoną z obrzędem zapalenia "Świecy Jubileuszowej", przekazanej każdej parafii przez ks. abp Józefa Michalika, zainaugurowano obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. 

Podczas Mszy świętej nastąpiło uroczyste zapalenia "Jubileuszowej Świecy", która ma być znakiem trwającego "Roku Jubileuszowego"

We wstępie Mszy świętej Ksiądz Proboszcz stwierdził, że rozpoczęty "Rok Jubileuszowy" jest wielkim darem dla Polski i każdego z nas. W tej dacie splatają się bowiem trzy początki: Kościoła, państwa i narodu. Dlatego też, niemożliwym staje się zrozumienie dziejów Polski bez Chrystusa. 

"Przeżywane przez nas uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski łączą się w rozpoczyn...

więcej »

CZEKAM NA CIEBIE JEZU MÓJ MAŁY...

img_0387.jpg

ADWENT TO NIEUSTANNA TĘSKNOTA ZA BOGIEM

I NA JEGO PRZYJŚCIE W MODLITWIE CZUWANIE

  TO BOŻA MIŁOŚĆ STOI ZA PROGIEM

TO SŁOWO BOŻE KTÓRE CIAŁEM SIĘ STANIE...

Rozpoczęliśmy Adwent - czas radosnego i duchowego oczekiwania, czas który budzi w nas uczucia tęsknoty i nadziei, czas jakże podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem. Oczekiwanie na przyjście Chrystusa musi rodzić radość. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. Niech to będzie czas naszego osobistego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia poprzez gorliwszą modlitwę, dobre uczynki i adwentowe postanowienia. Pamiętajmy, że kiedyś trzeba będzie stanąć przed Panem z dobrymi uczynkami, dlatego sta...

więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.03.2019, o godz 17:00