Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Dominik Długosz
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Polecamy

Aktualności

ŚW. J.S. PELCZARZE - MÓDL SIĘ ZA NAMI. NOWENNA W MAJU...

dsc_0214.jpg

Po raz kolejny w naszym korczyńskim sanktuarium przeżywaliśmy naszą co miesieczną nowennę próśb i podziękowań za przyczyną naszego wielkiego Rodaka - św. J.S. Pelczara. Naszej modlitwie w tym miesiącu przewodniczył ks. Bartosz Gręda, wikariusz parafii w Odrzykoniu. Wygłosił on również okolicznościowe Słowo Boże, przybliżając zgromadzonym wiernym sylwetkę duchową św. biskupa naszej diecezji. W sposób szczególny zachęcał zgromadzony lud Boży, aby swoje życie na nowo powierzyć Bożej Opatrzności, nie zaś celebrytom dzisiejszych czasów, których sława jest znikoma i krótka. Aby uwydatnić tę kwestię kaznodzieja odniósł się do nauczania św. J.S. Pelczara, który niejednokrotnie w swych pismach uświadamiał, co tak naprawdę jest celem ludzkiego życia: "Bóg jest moim początk...

więcej »

"MAJÓWKI" PRZY KAPLICZKACH...

dsc05639.jpg

Miesiąc maj w polskiej tradycji od wieków poświęcony był Matce Bożej. Jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej, pragnących poświęcić Jej to co najlepsze i najpiękniejsze. Początkowo nabożeństwa maryjne odprawiano w kościołach, natomiast tradycja oprawiania nabożeństw poza świątynią powstała nieco później. Zaczęto odprawiać Majówki przy przydrożnych krzyżach lub specjalnie budowanych kapliczkach, na łonie pięknej majowej natury. Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurkach przydrożnych, potocznie nazywane majówkami - to piękna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia. Również w naszej parafii nie brakuje pięknych kapliczek, cz...

więcej »

PRZYJDŹ PANIE JEZU... CZEKAMY... I KOMUNIA ŚW.

8.jpg

W niedzielę 17 maja 2015r. o godz. 11:00 odbyła się w naszej świątyni uroczystość I Komunii Świętej. To piękna i głęboka uroczystość parafialnej wspólnoty, to czas Bożej łaski dla rodzin pierwszokomunijnych i dla każdego z nas. Uroczystość była zwieńczeniem rocznego przygotowania się dzieci do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu, kiedy to Chrystus po raz pierwszy zagościł w ich sercu. Za ten dar dzieci dziękowały Panu Bogu przez cały ubiegły tydzień, tzw. Biały Tydzień. Pierwsze spotkanie z Chrystusem poprzez przyjęcie I Komunii Świętej jest najważniejszym po chrzcie świętym wydarzeniem w życiu małego chrześcijanina. Dziecko w tym dniu jest żywym tabernakulum, ma w sercu samego Boga, niesie go do domu, rozsiewa wokół siebie Boży blask, dzieli si...

więcej »

V POWIATOWY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

dsc_0077.jpg

W dniu 28 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół w Korczynie odbyły się przesłuchania V Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Świętym", organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do konkursu przystąpiło 68 uczestników ze szkół podstawowych, gimnzajalnych oraz ponadgimnazjalnych. Spośród uczestników przesłuchania komisja konkursowa wyłoniła nastęujących laureatów:  

- w kategorii Szkoła Podstawowa (klasy IV-VI): I miejsce: Maria Jarosz (SP w Sieniawa), II miejsce: Daria Samborowska (SP Chorkówka), III miejsce: Dominik Jaśkiewicz (SP Jedlicze), wyróżnienia: Emilia Capała (SP Kopytowa), Milena Wacławska (SP Sieniawa).

- w kategorii Gimnazjum: I miejsce: Michał Kondyjowski (Gimnazjum w Sieniawie), II m...

więcej »

"RADOSNY PORANEK" W ZS W KORCZYNIE...

dsc_4155.jpg

W kalendarzu jest wiele dni świątecznych. Jedne zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, inne niosą ze sobą radość i są źródłem nadziei. Takie właśnie są Święta Wielkanocne.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze świeto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wprawdzie w chrześcijaństwie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Dla każdego człowieka Wielkanoc jest bardzo wesołym świętem. Dzieciom kojarzy się z malowaniem jajek (pisanek), święceniem pokarmów, śniadaniem wielkanocnym, barankami, czy śmingusem-dyngusem. Jest to czas spotkań z bliskimi i wspominania wspólnie spędzonych miłych chwil.

31.III 2015r. w Zespole Szkół w Korczyni...

więcej »

"JAM JEST ALFA I OMEGA, POCZĄTEK I KONIEC..."

gggg.jpg

Wielka Sobota to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Przez cały dzień trwa adoracja Grobu Pańskiego. W ciszy i zadumie możemy spojrzeć na swoje życie przez pryzmat Chrystuswoego cierpienia i męki.

To również dzień święcenia pokarmów, które pozostają w ścisłym nawiązaniu do Liturgii Wigilii Paschalnej sprawowanej po zachodzie słońca. Gdy dzień zamienia się w noc, nadchodzi czas rozpoczęcia Wielkiej Wigilii Pachalnej, czas najbardziej uroczystej liturgii. W kościele wygasza się wszystkie światła. Na zewnątrz rozpala ogień, który zostaje poświęcony i od którego zostaje zapalony paschał. Wierni podążają za nim do ciemnego kościoła, który stopniowo wypełnia się światłem... Światłem Chrystusa...  Cisza Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przechodzi w radość.

Boża ...

więcej »

IDZIEMY ZA TOBĄ JEZU PO DRODZE KRZYŻOWEJ...

dsc_0057.jpg

W Wielki Piątek w podniosłej atmosferze zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, tardycyjnie jak co roku o godz. 9:00 odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa. Mimo niezbyt sprzyjającej, a chwilami niemal ekstremalnej zimowej aury nabożeństwo zgromadziło bardzo dużą rzeszę pątników nie tylko z naszej parafii, ale również z okolicznych miejscowości.

Dzisiejsza Droga Krzyżowa nawiązywała do życia świętego Jana Pawła II przybliżając nam jego drogę do świętości w odniesieniu do rozważań poszczególnych stacji. Sylwetka świetego Papieża Polaka ukazała nam wzór życia każdego chrześcijanina, droge po której trzeba nam iść, by jak najlepiej wypełnić swoje posłannictwo na ziemi i zasłużyć nim na życie wieczne - wzorem naszego Świętego Rodaka. Skłaniające do refleksji rozważani...

więcej »

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ... "WYKONAŁO SIĘ..."

dsc_0064.jpg

W ostanią Niedzielę Wielkiego Postu - Niedzielę Palmową młodzież z grupy modlitewnej pod przewodnictwem ks. Łukasza Staszewskiego przedstawiła wzruszające, pełne refleksji i zadumy Misterium Męki Pańskiej. Była to swego rodzaju lekcja religii mówiąca o najważniejszym święcie naszej wiary - Święcie Zmartwychwstania.

W wirze codziennych obowiązków, trosk i kłopotów nieraz zapominamy o tym, co ważne w życiu. Misterium Meki Pańskiej stało się pretekstem do refleksji nad tym, dokąd zmierzamy, jaki jest stan naszej duszy, czy nie pora zawrócić z dotychczasowej drogi, która nie ma jasno określonego celu. Historia męki Jezusa zostala przedstawiona na tle pięknej scenografii przygotowanej przez naszą młodzież i poruszającej muzyki, która wzmagała przeżycia. Sceny pojman...

więcej »

WIELKI PIĄTEK..."ODSZEDŁ PASTERZ NASZ..."

g.jpg

"ODSZEDŁ PASTERZ NASZ, CO UKOCHAŁ LUD,

O JEZU DZIĘKI CI ZA TWEJ MĘKI TRUD...".

Umiera Jezus Chrystus... Umiera za nas... Za nasze grzechy...

Dziś przeżywamy wspomnienie tej chwili, gdy krew Chrystusa została przelana na Golgocie. To jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie sprawuje Najświętszej Ofiary - Eucharystii.

Kulminacją Wielkiego Piątku jest Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna się nietypowo - kaplan z asystą w milczeniu wchodzi przed ołtarz - organy milczą już od czwartku, żadna pieśń nie brzmi w cichym kościele. Kapłan kładzie się krzyżem przed ołtarzem ofiarnym, a wierni klękają adorując Tego, którego ofiara dokonała się tego dnia realnie i namacalnie - krawawa i bolesna. 

Słowo Boże przedstawia wyraźnie to, co stało się na krzyżu... "Ojcze w Twe ręc...

więcej »

WIELKI CZWARTEK... "OTO WIELKA TAJEMNICA WIARY..."

h.jpg

Wielki Czwartek rzopoczyna obchody największych chrześcijańskich świąt. Tego dnia wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Tamtego pamietnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem i powiedział: "pijcjie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym samym, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa.

Cudowny wieczór! Tajemnica Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania. To wieczór miłości i zdrady! Wieczór, kiedy Chrystus wydaje się za nas z miłości i wieczór kiedy zostaje zdradzony przez najbliższych! Dlatego trzeba w ten święty czas uświ...

więcej »

RZEKI WODY ŻYWEJ POPŁYNĄ...

1_3.jpg

Niebawem rozpoczniemy święty czas rekolekcji wielkopostnych. To czas szczególny i wyjątkowy. Czas kiedy uczymy się roztropności i mądrości ducha, czas kiedy stajemy się lepsi... To czas, który dodaje nam sił, odwago, otuchy i nadziei, aby pójść pod Krzyż zobaczyć Ukrzyżowanego. 

To również czas naszego osobistego spotkania się z Bogiem. Uczestnicząć w nich otwieramy się na działanie Boga, który chce nam coś powiedzieć, pouczyć nas jak mamy dalej żyć, jak postępować, by kiedyś nasze dusze mogły zmartwychwstać, tak jak Chrystus zmartwychwstał. 

Czas świetych rekolekcji może uleczyć nasze serca, poruszyć sumienia i oczyścić z grzechów nasze nieśmiertelne dusze. W tym święty czasie spotykamy się wszyscy jak najliczniej w kościele, bo to właśnie rekolekcje wielkop...

więcej »

WIELKI POST -NASZA DUCHOWA SZANSA!!!

images_1.jpg

Garść prochu - tylko tyle zostanie z bogacza i biedaka, króla i niewolnika, mędrca i głupca, z Ciebie i ze mnie. Tylko garść prochu...

Ale jest ona czymś cenniejszym, niż tony złota, większym niż Himalaje, wspanialszym niż najpiękniejsze dzieła sztuki, albowiem jej przeznaczeniem jest zmartwychwstanie, a ojczyzną niebo...

Rozpoczęliśmy Wielki Post. Czas pokuty i nawrócenia. Czas, w którym przede wszystkim chcemy zastanowić się nad miejscem Boga w naszym życiu. Jest to szczególna okazja, by przyjrzeć się własnemu życiu. Na ile istnieję dlatego, że coś posiadłem lub nie posiadam? Czas wielkiego Postu to czas przemiany. Słowo Jezusa wzywa nas do podjęcia decyzji - Bądź i kochaj, jak Bóg! Stawaj się kimś przez to, ze jesteś! Odrzuć pokusę posiadania za wszelką cen...

więcej »

GRUPA ŚW. J.S. PELCZARA NA REKOLEKCJACH!!!

dsc_0206.jpg

W dniach 12-14 lutego 2015r. młodzież z naszej parafii, zrzezszona wokół grupy św. J.S. Pelczara, uczestniczyła w rekolekcjach w Opactwie benedyktyńskim, znajdującym się na terenie miasta Jarosław. Ćwiczenia duchowne dla młodzieży poprowadził ks. Michał Kozak - dyrektor jarosławskiego studia - Ave Maria - (naszej przemyskiej rozgłośni: Radio Fara), a kiedyś wikariusz w parafii Korczyna. Młodzież w liczbie 28 uczestników poznawała przy pomocy księdza rekolekcjonisty zasady życia duchowego, próbójąc tym samym zgłębić swoją wiarę i przybliżyć się do Boga. 

Oprócz samego pobytu w Opactwie benedyktyńskim i czasu spedzonego na modlitwie, młodzież miała możłiwość zapoznania się z najważniejszymi eksponatami miasta Jarosław, uczestniczyła w uroczystościach nowennowych ...

więcej »

GROMNICZNA PANI MÓDL SIĘ ZA NAMI...

dsc_0665.jpg

"Świątynia światłem gromnic płonie

I woła: Matko! oświeć życia znój!

Przed prawem schylasz święte skronie,

 Bo w niem pokory i pociechy zdrój..."

2 lutego w liturgii Kościoła Świętego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycji jest to święto Matki Bożej Gromnicznej. Z tej okazji do kościoła przynosimy świece zwane gromnicami, które towarzyszą nam w ważnych wydarzeniach religijnych. Gromnica, tak jak wogóle samo światło symbolizuje  w liturgii Chrystusa, który jest światłością prawdziwą i jedyną. On oświeca ludzki umysł w dniu narodzin i pomaga każdemu wierzącemu godnie i w spokoju odejść z tego świata. Dawniej, po Mszy św. wierni starali się donieść płonącągromnicę do swoich domostw, by od niej rozpalić ogień. Miało to przynieść zgodę i miłośćw kazde...

więcej »

PRZEDSZKOLAKI Z OCHRONKI BABCIOM I DZIADZIOM!!!

dsc_0800.jpg

W sobotę17 stycznia w Domu Parafialnym w Korczynie odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia przygotowana przez siostry, panie, rodziców i oczywiście dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek.

Od godziny 10:00 radości nie było mało. Najpierw przedszkolaki wystawiły w dwóch odsłonach Jasełka, podczas których rozbrzmiewał żywy i radosny śpiew kolęd - zarówno z ust dzieci, jak i babć, dziadziusiów i rodziców. Po jasełkach nadeszła kolej na tańce - goście mogli zobaczyć Krakowiaka, Kazaczoka, Przepióreczkę, a także Swing w uliczce w wykonaniu małych tancerzy. Nie zabrakło również pięknych wierszyków, przejmujących piosenek, toastów i z głębi dziecięcych serc płynących serdecznych życzeń. 

Wszystkiemu zaś towarzyszyła rodzinna atmosfera, przyjazn...

więcej »

SZCZĘŚĆ WAM BOŻE DOMOWNICY! MY JESTEŚMY KOLĘDNICY!

dsc_0254.jpg

W pierwszych dniach nowego roku 2015, aby traycji stało się zadość, dzieci z Zespołu Szkół w Korczynie podjęły inicjatywę grupy kolędniczej. Na ulicach naszej miejscowości można je było spotkać w barwnym, wesołym, koledniczym korowodzie pod opieką s. Anny Maciny, nauczycielki Maksymiliany Polakowskiej, a także Martyny Polakowskiej akompaniującej kolędnikom na gitarze. Ze świąteczną radością i noworocznym życzeniami przebierańcy odwiedzili Urząd Gminy w Korczynie, Bibliotekę Publiczną, przedszkole prowadzone przez siostry służebniczki, księży emerytów w domu Emaus, siostry sercanki oraz naszych duszpasterzy na plebanii. Dzieci śpiewały kolędy i pastorałki oraz przedstawiły mini jasełka. Odwiedziny barwnego orszaku przyjmowano gromkimi oklaskami, ciepłymi spojrzen...

więcej »

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!!!

dsc_0453.jpg

Hej kolęda, kolęda!!! Tą właśnie pastorałką zaczynała swój występ schola ze Spornego podczas tegorocznej kolędy. Domowników wiatł Anioł, rozskakany diabełek dźgał Heroda, a Święta Rodzina sładał świąteczne życzenia. Nie obyło się również bez kolęd śpiewanych z akompaniamentem gitary. Barwnie przebrana grupa odwiedziła wiele spornieńskich domów, a także korczyńską parafię. 

Schola ze Spornego pragnie podziękować wszystkim za serdeczne przyjęcie, zaś pani Kozubek za coroczną organizację tego przedsięwzięcia.

BO TRADYCJĘ TRZEBA PODTRZYMYWAĆ!!!

więcej »

MŁODZI AKTORZY W TRADYCJI JASEŁKOWEJ

dsc_0532.jpg

W dniu 6.I 2015r. po Mszy św. o godz. 16:00 młodzież z grupy modlitewnej pod przewodnictwem księdza Łukasza przedstawiła biblijną historię narodzin Jezusa. Młodzi aktorzy świetnie wcielili się w postacie, które oczekiwały na przyjście Syna Bożego na świat. Na chwilę przenieśliśmy się do Betlejem, by na nowo przeżyć historię Maryi i Józefa szukających miejsca do schronienia w noc Narodzenia Zbawiciela. Przedstawienie ukazało nam niejako dwa światy - ten sprzed dwóch tysięcy lat i ten współczesny, jakże różny od biblijnego, a równocześnie bardzo podobny. Młodzi artyści starali się pokazać, że również w dzisiejszym świecie Jezus niejednokrotnie szuka miejsca by narodzić się w naszych sercach tak jak szukał miejsca, by narodzić się w Betlejem. Całość przedstawienia p...

więcej »

Wigilijna radość w grupie św. J.S. Pelczara

dsc_0270.jpg

W świątecznej atmosferze 23 grudnia w domu parafialnym odbyło się spotkanie wigilijne młodzieży z grupy św. J.S. Pelczara. Dzieląc się z opłatkiem, jedząc dania przygotowane przez młodzież oraz śpiewając wspólnie kolędy uzewnętrznialiśmy naszą radość płynącą z tajemnicy zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Specjalnym gościem naszeg spotkania był ks. proboszcz Edward Sznaj, który wygłosił wpierw do młodzieży krótką konferencję na temat piękna zbliżających się świąt, a nstępnie wszystkim złożył gorące życzenia zdrowych, pogodnych, pełnych miłości i radości świąt Narodzenia Pańskiego.

Po części oficjalnej, tj. dzieleniu się opłatkiem, wigilijnej wieczerzy i wspólnym kolędowaniu, pojawił się także święty Mikołaj, który wręczył młodzieży prezenty. Były to chwil...

więcej »

Bóg się rodzi, moc truchleje...

boze-narodzenie.jpg

"Oto zwiastuję wam radość wielką..., dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan" (Łk 2, 10-11).

Już niebawem zasiądziemy przy wigilijnym stole. Bedzie opłatek, którym połamiemy się z najblizszymi, będą życzenia, które złożymy sobie nawzajem, a nocą wigilijną podążymy za pastuszkami do żłóbka, by radośnie zaśpiewać uroczyste GLORIA IN EXCELCIS DEO! CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU!

W stajni pośród zwierząt dostrzeżemy maleńkie Dziecię i zadziwimy się nad tajemnicą miłości Boga. On nie daje zwyczajnych czy niezwyczajnych prezentów, drogich czy tanich. On daje nam Siebie Samego. Kiedy przychodzi wszystko staje się inne, nawet stajnia staje się pałacem, aciemna noc swiatłością. Kiedy On ogrzewa ciepłem swej wszechmocy i bezbronnej miłości, l...

więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.05.2018, o godz 17:00