Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Dominik Długosz
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Polecamy

Aktualności

MŁODZIEŻ NA KONCERCIE "JEDNEGO SERCA..."

dsc_0087.jpg

4 czerwca 2015r. w godzianach wieczornych młodzież z naszej w parafii  udała się zgodnie z wieloletnią tradycją wraz z młodzieżą z parafii Kombornia do Rzeszowa na coroczny koncert "Jednego Serca Jednego Ducha". Z naszej parafii w tym niezwykłym wydarzeniu wiary wzięło udział 23 osoby. 

Zgromadzona na osiedlu Baranówka, przy WSiZ oraz w parku Sybiraków rzesza młodych ludzi (około 36 tys. osób), pragnęła pokazać jak piękna i wartościowa jest muzyka inspirowana duchem, jak wspaniale można się przy niej bawić, a przy tym odnaleźć swoje miejsce i godność we wspólnocie chrześcijańskiej. 

Wspomniany koncert stał się również dla młodych ludzi doskonałą okazją, aby w Uroczystość Bożego Ciała podziękować dobremu Bogu za Jego obecność pośród nas pod postacią Chleba i W...

więcej »

MINĄŁ JEDEN "ROCZEK"...

img_6756.jpg

W parafiach obchodzone są uroczyście pierwsze Rocznice I Komunii św. Tak też było w naszej wspólnocie parafialnej. W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 24 maja minął rok, jak dzieci z trzeciej klasy przyjęły po raz pierwszy Komunię Świętą. Podobnie, jak przed rokiem, ubrane w stroje komunijne w towarzystwie swoich rodziców i najbliższych uczestniczyły w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Proboszcz Edward Sznaj. Rocznica I Komunii Świetej to dobra okazja, aby prosić Boga o opiekę nad dziećmi, ale też okazja by odpowiedzieć sobie na pyatanie jak przez ostatni rok dbaliśmy jako rodzice, nauczyciele i duszpasterze o relacje dzieci z Chrystusem. Wydarzenie to było dla wielu dzieci okazją do umocnienia więzi z Chrystusem. 

więcej »

ZRÓBCIE MU MIEJSCE... BOŻE CIAŁO

dsc_0229.jpg

W czwartek 4 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Dziękowalismy w tym dniu za wielki dar rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa pośród nas, pod postacią chleba. Dziekowaliśmy również za to, że możemy codziennie przyjmować Ciało i Krew Chrystusa w Komunii Świętej. 

Uroczystej Mszy św., która była również mszą prymicyjną przewodniczył ks. Tomasz Pawlik - neoprezbiter, który przebywał w naszej parafii jako diakon podczas praktyki wielkopostnej. 

Okolicznościowe Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii ks. Edward Sznaj podkreślając w nim, iż tak jak dziś będziemy naocznie manifestować naszą wiarę idąc w uroczystej procesji za Jezusem, tak i w codziennym życiu mamy odważnie za Nim kroczyć, a w chwilach zwątpienia ufnie...

więcej »

DZIĘKUJEMY ZA DAR I KOMUNII ŚWIĘTEJ...

dsc_0115.jpg

TAK CZEKAŁAM NA TĘ CHWILĘ, BY USŁYSZEĆ GŁOS TWÓJ PANIE.

W SERCU MAM RADOŚCI TYLE, MIŁOŚC TWA PRZEPEŁNIA MNIE.

OTO NASTAŁ DZIEŃ WSPANIAŁY, PEŁEN ŚWIATLA I RADOŚCI.

STOJĄC Z DŁOŃMI ZŁOŻONYMI, CIEBIE TYLKO PROSIĆ CHCĘ.

27 maj 2015r. z grupą dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do Stołu Pańskiego oraz z ich rodzicami wybraliśmy się na pielgrzymkę dziękczyną do stóp Matki Bożej, zwanej "Słuchającą" do sankturaium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej. Tam też została odprawiona Msza św. dziękczynna za bezcenny dar, jaki dzieci klas II otrzymały w tym roku w dniu I Komunii św. 

Oprócz wizyty na wzgórzu kalwaryjskim, odwiedziliśmy wraz z dziećmi i ich rodzicami Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu oraz nasz archidiecezjalne muzeum, którego założyc...

więcej »

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W SPORNEM...

odpust_maj_2015___04__14_.jpg

30 maja 2015r. w Spornem odbyła się uroczystość odpustowa. Było to ważne wydarzenie dla wszystkich parafian należących do kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Spornem.  Mszy św. odpustowej, przy asyście ks. Proboszcza Edwarda Sznaja przewodniczył ks. Łukasz Mroczek - wikariusz parafii w Kombornii, który do zgromadzonych wiernych wyłosił okolicznościowe kazanie. Uroczystosć ta została zwieńczona procesją wokół kościoła, podczas której parafianie mogli dziękować Jezusowi Chrystusowi i Jego Matce Maryi za dziesięciolecie konsekrakcji kościoła w Spornem. 

Dodatkowo uroczystość odpustowa została podkreślona, poprzez zaangażowanie się parafian ze Spornego w oprawę liturgiczną Mszy św. (czytania, procesja z darami) oraz śpiew scholi przy akompaniamenci...

więcej »

ŚW. J.S. PELCZARZE - MÓDL SIĘ ZA NAMI. NOWENNA W MAJU...

dsc_0214.jpg

Po raz kolejny w naszym korczyńskim sanktuarium przeżywaliśmy naszą co miesieczną nowennę próśb i podziękowań za przyczyną naszego wielkiego Rodaka - św. J.S. Pelczara. Naszej modlitwie w tym miesiącu przewodniczył ks. Bartosz Gręda, wikariusz parafii w Odrzykoniu. Wygłosił on również okolicznościowe Słowo Boże, przybliżając zgromadzonym wiernym sylwetkę duchową św. biskupa naszej diecezji. W sposób szczególny zachęcał zgromadzony lud Boży, aby swoje życie na nowo powierzyć Bożej Opatrzności, nie zaś celebrytom dzisiejszych czasów, których sława jest znikoma i krótka. Aby uwydatnić tę kwestię kaznodzieja odniósł się do nauczania św. J.S. Pelczara, który niejednokrotnie w swych pismach uświadamiał, co tak naprawdę jest celem ludzkiego życia: "Bóg jest moim początk...

więcej »

"MAJÓWKI" PRZY KAPLICZKACH...

dsc05639.jpg

Miesiąc maj w polskiej tradycji od wieków poświęcony był Matce Bożej. Jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej, pragnących poświęcić Jej to co najlepsze i najpiękniejsze. Początkowo nabożeństwa maryjne odprawiano w kościołach, natomiast tradycja oprawiania nabożeństw poza świątynią powstała nieco później. Zaczęto odprawiać Majówki przy przydrożnych krzyżach lub specjalnie budowanych kapliczkach, na łonie pięknej majowej natury. Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurkach przydrożnych, potocznie nazywane majówkami - to piękna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia. Również w naszej parafii nie brakuje pięknych kapliczek, cz...

więcej »

PRZYJDŹ PANIE JEZU... CZEKAMY... I KOMUNIA ŚW.

8.jpg

W niedzielę 17 maja 2015r. o godz. 11:00 odbyła się w naszej świątyni uroczystość I Komunii Świętej. To piękna i głęboka uroczystość parafialnej wspólnoty, to czas Bożej łaski dla rodzin pierwszokomunijnych i dla każdego z nas. Uroczystość była zwieńczeniem rocznego przygotowania się dzieci do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu, kiedy to Chrystus po raz pierwszy zagościł w ich sercu. Za ten dar dzieci dziękowały Panu Bogu przez cały ubiegły tydzień, tzw. Biały Tydzień. Pierwsze spotkanie z Chrystusem poprzez przyjęcie I Komunii Świętej jest najważniejszym po chrzcie świętym wydarzeniem w życiu małego chrześcijanina. Dziecko w tym dniu jest żywym tabernakulum, ma w sercu samego Boga, niesie go do domu, rozsiewa wokół siebie Boży blask, dzieli si...

więcej »

V POWIATOWY KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

dsc_0077.jpg

W dniu 28 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół w Korczynie odbyły się przesłuchania V Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Świętym", organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Korczynie oraz parafię Korczyna. Do konkursu przystąpiło 68 uczestników ze szkół podstawowych, gimnzajalnych oraz ponadgimnazjalnych. Spośród uczestników przesłuchania komisja konkursowa wyłoniła nastęujących laureatów:  

- w kategorii Szkoła Podstawowa (klasy IV-VI): I miejsce: Maria Jarosz (SP w Sieniawa), II miejsce: Daria Samborowska (SP Chorkówka), III miejsce: Dominik Jaśkiewicz (SP Jedlicze), wyróżnienia: Emilia Capała (SP Kopytowa), Milena Wacławska (SP Sieniawa).

- w kategorii Gimnazjum: I miejsce: Michał Kondyjowski (Gimnazjum w Sieniawie), II m...

więcej »

"RADOSNY PORANEK" W ZS W KORCZYNIE...

dsc_4155.jpg

W kalendarzu jest wiele dni świątecznych. Jedne zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, inne niosą ze sobą radość i są źródłem nadziei. Takie właśnie są Święta Wielkanocne.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze świeto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wprawdzie w chrześcijaństwie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

Dla każdego człowieka Wielkanoc jest bardzo wesołym świętem. Dzieciom kojarzy się z malowaniem jajek (pisanek), święceniem pokarmów, śniadaniem wielkanocnym, barankami, czy śmingusem-dyngusem. Jest to czas spotkań z bliskimi i wspominania wspólnie spędzonych miłych chwil.

31.III 2015r. w Zespole Szkół w Korczyni...

więcej »

"JAM JEST ALFA I OMEGA, POCZĄTEK I KONIEC..."

gggg.jpg

Wielka Sobota to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Przez cały dzień trwa adoracja Grobu Pańskiego. W ciszy i zadumie możemy spojrzeć na swoje życie przez pryzmat Chrystuswoego cierpienia i męki.

To również dzień święcenia pokarmów, które pozostają w ścisłym nawiązaniu do Liturgii Wigilii Paschalnej sprawowanej po zachodzie słońca. Gdy dzień zamienia się w noc, nadchodzi czas rozpoczęcia Wielkiej Wigilii Pachalnej, czas najbardziej uroczystej liturgii. W kościele wygasza się wszystkie światła. Na zewnątrz rozpala ogień, który zostaje poświęcony i od którego zostaje zapalony paschał. Wierni podążają za nim do ciemnego kościoła, który stopniowo wypełnia się światłem... Światłem Chrystusa...  Cisza Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty przechodzi w radość.

Boża ...

więcej »

IDZIEMY ZA TOBĄ JEZU PO DRODZE KRZYŻOWEJ...

dsc_0057.jpg

W Wielki Piątek w podniosłej atmosferze zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, tardycyjnie jak co roku o godz. 9:00 odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa. Mimo niezbyt sprzyjającej, a chwilami niemal ekstremalnej zimowej aury nabożeństwo zgromadziło bardzo dużą rzeszę pątników nie tylko z naszej parafii, ale również z okolicznych miejscowości.

Dzisiejsza Droga Krzyżowa nawiązywała do życia świętego Jana Pawła II przybliżając nam jego drogę do świętości w odniesieniu do rozważań poszczególnych stacji. Sylwetka świetego Papieża Polaka ukazała nam wzór życia każdego chrześcijanina, droge po której trzeba nam iść, by jak najlepiej wypełnić swoje posłannictwo na ziemi i zasłużyć nim na życie wieczne - wzorem naszego Świętego Rodaka. Skłaniające do refleksji rozważani...

więcej »

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ... "WYKONAŁO SIĘ..."

dsc_0064.jpg

W ostanią Niedzielę Wielkiego Postu - Niedzielę Palmową młodzież z grupy modlitewnej pod przewodnictwem ks. Łukasza Staszewskiego przedstawiła wzruszające, pełne refleksji i zadumy Misterium Męki Pańskiej. Była to swego rodzaju lekcja religii mówiąca o najważniejszym święcie naszej wiary - Święcie Zmartwychwstania.

W wirze codziennych obowiązków, trosk i kłopotów nieraz zapominamy o tym, co ważne w życiu. Misterium Meki Pańskiej stało się pretekstem do refleksji nad tym, dokąd zmierzamy, jaki jest stan naszej duszy, czy nie pora zawrócić z dotychczasowej drogi, która nie ma jasno określonego celu. Historia męki Jezusa zostala przedstawiona na tle pięknej scenografii przygotowanej przez naszą młodzież i poruszającej muzyki, która wzmagała przeżycia. Sceny pojman...

więcej »

WIELKI PIĄTEK..."ODSZEDŁ PASTERZ NASZ..."

g.jpg

"ODSZEDŁ PASTERZ NASZ, CO UKOCHAŁ LUD,

O JEZU DZIĘKI CI ZA TWEJ MĘKI TRUD...".

Umiera Jezus Chrystus... Umiera za nas... Za nasze grzechy...

Dziś przeżywamy wspomnienie tej chwili, gdy krew Chrystusa została przelana na Golgocie. To jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie sprawuje Najświętszej Ofiary - Eucharystii.

Kulminacją Wielkiego Piątku jest Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna się nietypowo - kaplan z asystą w milczeniu wchodzi przed ołtarz - organy milczą już od czwartku, żadna pieśń nie brzmi w cichym kościele. Kapłan kładzie się krzyżem przed ołtarzem ofiarnym, a wierni klękają adorując Tego, którego ofiara dokonała się tego dnia realnie i namacalnie - krawawa i bolesna. 

Słowo Boże przedstawia wyraźnie to, co stało się na krzyżu... "Ojcze w Twe ręc...

więcej »

WIELKI CZWARTEK... "OTO WIELKA TAJEMNICA WIARY..."

h.jpg

Wielki Czwartek rzopoczyna obchody największych chrześcijańskich świąt. Tego dnia wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Tamtego pamietnego wieczoru Jezus, podczas spożywania posiłku, wziął chleb, zaczął łamać i mówił: "to jest Ciało moje". Następnie wziął kielich z winem i powiedział: "pijcjie z niego wszyscy, to jest moja Krew, która za was będzie wylana. To czyńcie na moją pamiątkę". Tym samym, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa.

Cudowny wieczór! Tajemnica Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania. To wieczór miłości i zdrady! Wieczór, kiedy Chrystus wydaje się za nas z miłości i wieczór kiedy zostaje zdradzony przez najbliższych! Dlatego trzeba w ten święty czas uświ...

więcej »

RZEKI WODY ŻYWEJ POPŁYNĄ...

1_3.jpg

Niebawem rozpoczniemy święty czas rekolekcji wielkopostnych. To czas szczególny i wyjątkowy. Czas kiedy uczymy się roztropności i mądrości ducha, czas kiedy stajemy się lepsi... To czas, który dodaje nam sił, odwago, otuchy i nadziei, aby pójść pod Krzyż zobaczyć Ukrzyżowanego. 

To również czas naszego osobistego spotkania się z Bogiem. Uczestnicząć w nich otwieramy się na działanie Boga, który chce nam coś powiedzieć, pouczyć nas jak mamy dalej żyć, jak postępować, by kiedyś nasze dusze mogły zmartwychwstać, tak jak Chrystus zmartwychwstał. 

Czas świetych rekolekcji może uleczyć nasze serca, poruszyć sumienia i oczyścić z grzechów nasze nieśmiertelne dusze. W tym święty czasie spotykamy się wszyscy jak najliczniej w kościele, bo to właśnie rekolekcje wielkop...

więcej »

WIELKI POST -NASZA DUCHOWA SZANSA!!!

images_1.jpg

Garść prochu - tylko tyle zostanie z bogacza i biedaka, króla i niewolnika, mędrca i głupca, z Ciebie i ze mnie. Tylko garść prochu...

Ale jest ona czymś cenniejszym, niż tony złota, większym niż Himalaje, wspanialszym niż najpiękniejsze dzieła sztuki, albowiem jej przeznaczeniem jest zmartwychwstanie, a ojczyzną niebo...

Rozpoczęliśmy Wielki Post. Czas pokuty i nawrócenia. Czas, w którym przede wszystkim chcemy zastanowić się nad miejscem Boga w naszym życiu. Jest to szczególna okazja, by przyjrzeć się własnemu życiu. Na ile istnieję dlatego, że coś posiadłem lub nie posiadam? Czas wielkiego Postu to czas przemiany. Słowo Jezusa wzywa nas do podjęcia decyzji - Bądź i kochaj, jak Bóg! Stawaj się kimś przez to, ze jesteś! Odrzuć pokusę posiadania za wszelką cen...

więcej »

GRUPA ŚW. J.S. PELCZARA NA REKOLEKCJACH!!!

dsc_0206.jpg

W dniach 12-14 lutego 2015r. młodzież z naszej parafii, zrzezszona wokół grupy św. J.S. Pelczara, uczestniczyła w rekolekcjach w Opactwie benedyktyńskim, znajdującym się na terenie miasta Jarosław. Ćwiczenia duchowne dla młodzieży poprowadził ks. Michał Kozak - dyrektor jarosławskiego studia - Ave Maria - (naszej przemyskiej rozgłośni: Radio Fara), a kiedyś wikariusz w parafii Korczyna. Młodzież w liczbie 28 uczestników poznawała przy pomocy księdza rekolekcjonisty zasady życia duchowego, próbójąc tym samym zgłębić swoją wiarę i przybliżyć się do Boga. 

Oprócz samego pobytu w Opactwie benedyktyńskim i czasu spedzonego na modlitwie, młodzież miała możłiwość zapoznania się z najważniejszymi eksponatami miasta Jarosław, uczestniczyła w uroczystościach nowennowych ...

więcej »

GROMNICZNA PANI MÓDL SIĘ ZA NAMI...

dsc_0665.jpg

"Świątynia światłem gromnic płonie

I woła: Matko! oświeć życia znój!

Przed prawem schylasz święte skronie,

 Bo w niem pokory i pociechy zdrój..."

2 lutego w liturgii Kościoła Świętego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W tradycji jest to święto Matki Bożej Gromnicznej. Z tej okazji do kościoła przynosimy świece zwane gromnicami, które towarzyszą nam w ważnych wydarzeniach religijnych. Gromnica, tak jak wogóle samo światło symbolizuje  w liturgii Chrystusa, który jest światłością prawdziwą i jedyną. On oświeca ludzki umysł w dniu narodzin i pomaga każdemu wierzącemu godnie i w spokoju odejść z tego świata. Dawniej, po Mszy św. wierni starali się donieść płonącągromnicę do swoich domostw, by od niej rozpalić ogień. Miało to przynieść zgodę i miłośćw kazde...

więcej »

PRZEDSZKOLAKI Z OCHRONKI BABCIOM I DZIADZIOM!!!

dsc_0800.jpg

W sobotę17 stycznia w Domu Parafialnym w Korczynie odbyła się wielka uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia przygotowana przez siostry, panie, rodziców i oczywiście dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek.

Od godziny 10:00 radości nie było mało. Najpierw przedszkolaki wystawiły w dwóch odsłonach Jasełka, podczas których rozbrzmiewał żywy i radosny śpiew kolęd - zarówno z ust dzieci, jak i babć, dziadziusiów i rodziców. Po jasełkach nadeszła kolej na tańce - goście mogli zobaczyć Krakowiaka, Kazaczoka, Przepióreczkę, a także Swing w uliczce w wykonaniu małych tancerzy. Nie zabrakło również pięknych wierszyków, przejmujących piosenek, toastów i z głębi dziecięcych serc płynących serdecznych życzeń. 

Wszystkiemu zaś towarzyszyła rodzinna atmosfera, przyjazn...

więcej »

Na skróty

Korczyna


Niedziela: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00
W dni powszednie: 6:30,
18:00 (lato), 17:00 (zima)

Sporne


Niedziela: 10:00

Podzamcze


Niedziela: 8:30

URZĄD PARAFIALNY KORCZYNA


PROBOSZCZ
ks. Edward Sznaj

Kancelaria parafialna czynna
od poniedziałku do soboty


latem: od 16:30 - 17:30
zimą: od 15:50 - 16:30


Nieczynna w pierwszy czwartek i piątek miesiąca

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. M.B. Królowej Polski
i Sanktuarium
św. Bpa. J.S.Pelczara

ul. Biskupa S. Pelczara 11
38-420 Korczyna

Ks. Proboszcz Edward Sznaj
tel.: 13 43-540-19

Wikariusze:
ks. Łukasz Staszewski
ks. Dariusz Cichowlaz

Email: sanktuarium.korczyna@gmail.com

Słuchaj transmisji w radiu Fara


Następna transmisja z naszego Sanktuarium:
28.07.2018, o godz 18:00