Stół Słowa Bożego

125

Stół kojarzy nam się z jedzeniem posiłku. I jest to dobre skojarzenie, które jest związane także z naszym tematem. Bo tak, jak karmimy się pożywieniem, by nie zasłabnąć i nie chorować oraz by mieć siły do pracy i zabawy, tak samo karmimy się Słowem Bożym przy stole Słowa, jakim jest Ambona w kościele, po to, by mieć siły duchowe, by być napełnionym tym Słowem, by nie „zasłabnąć” na drodze do wieczności.

Do słuchania Słowa potrzebna jest odpowiednia postawa. Chodzi tu o prawidłowe nastawienie naszego Serca na słuchanie, przyjęcie i wypełnianie tego Słowa w naszym życiu. Nie chodzi tu o zajęcie odpowiedniej postawy zewnętrznej, choć może ona pomóc we właściwy, przyjęciu Bożego Słowa. Podczas Mszy świętej Słowa Bożego słuchamy przyjmując dwie postawy. Pierwsza z nich to postawa siedząca, podczas czytań i druga – postawa stojąca – podczas Ewangelii.

Gdy już mówimy o Mszy świętej przypomnijmy sobie pewne rzeczy. Pooglądajcie filmik.

Bardzo proszę rozwiązać w książce zadania przypisane do tej katechezy. (Ważne byście rozwiązali je sami, ile dacie radę.)

*Zadaniem na najbliższą niedzielę jest wspólne oglądanie Mszy świętej z całą rodziną, oraz zajęcie właściwych postaw na czytania – siedzącej i na Ewangelię – stojącej.