Chór i Organy

Chór „Chorus” – historia i działalność

Działający przy parafii NMP Królowej Korony Polskiej w Korczynie pod mecenatem kustosza Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara JW ks. prałata Edwarda Sznaja i Gminy Korczyna chór mieszany „Chorus” jest kontynuatorem śpiewaczej tradycji kościelnej założonego w 1937 roku przez śp. p. organistę Józefa Kosibę czterogłosowego chóru męskiego. Za sprawą starań swego dyrygenta zespół szybko osiągnął wysoki poziom artystyczny, uświetniając swymi występami uroczystości kościelne i lokalne we własnej parafii, a także w parafiach ościennych oraz mieście Krośnie. 

Lata wojny i okupacji spowodowały przerwę w działalności zespołu; wznowiono ją w roku 1947 jako 4-głosowy chór mieszany. Lata początków PRL-u były dla dyrygenta adeptów śpiewu chóralnego trudnym okresem, pełnym różnego rodzaju nacisków i wyrzeczeń. By móc zachować status zespołu parafialnego, trzeba też było na żądanie władz świadczyć usługi śpiewacze na rzecz nowego porządku społecznego. Stąd też, obok stanowiących trzon repertuaru chóru pięknych utworów religijnych na poszczególne okresy roku liturgicznego, trzeba było mieć w zanadrzu pozycje „sławiące” ideę i dzieło budowniczych socrealizmu.

Założyciel i pierwszy dyrygent korczyńskiego chóru Józef Kosiba prowadził zespół do roku 1975.  Od 1979 roku (z przerwą w latach 1995 – 1998) kieruje i dyryguje chórem, który przyjął nazwę „Chorus”, jego następca p. Stanisław Szostak.

Chór liczy obecnie 55 członków i uświetnia występami uroczystości kościelne i gminne.

W swoim bogatym repertuarze ma kilkadziesiąt kolęd i pastorałek, liczne pieśni wielkanocne, maryjne, okolicznościowe – w tym w języku łacińskim, pieśni patriotyczne, a także większe utwory jak: „7 słów Chrystusa na krzyżu” czy „Męka Pańska wg św. Łukasza”.

Zespół od roku 2000 uczestniczy w organizowanym przez Krośnieńskie Starostwo Międzynarodowym Przeglądzie Chórów w Dukli, a od roku 2006 jest współorganizatorem Przeglądu Chórów w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara. Rokrocznie daje chór liczne koncerty nie tylko w kościołach okolicznych parafii, ale także w kraju i za granicą (m.in. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem,  Suchedniowie, Kamiannej oraz na Słowacji w Stropkovie, Svidniku i Klusovie).

28 każdego miesiąca można posłuchać chóru „Chorus” zapewniającego oprawę muzyczną transmitowanej przez diecezjalne Radio „Fara”  Mszy św. i nabożeństwa dziękczynnego ku czci św. Józefa Sebastiana Pelczara z jego Sanktuarium w Korczynie.


Remont Korczyńskich organów

W roku 1957 firma Kruszewskiego z Warszawy wykonała do naszego kościoła organy 22 głosowe, które wysłużone wymagały gruntownego remontu. Dlatego w roku 2009 powierzyliśmy firmie Bałchan z Chmielnika ich renowację i rozbudowę.

Rozbudowa instrumentu obejmowała w zakresie brzmienia z 22 do 34 głosów w tym 3 głosy języczkowe. Najważniejsze to zmiana traktury z pneumatycznej na elektromagnetyczną. Instrument powiększono o 2 wiatrownice co wiązało się z wysunięciem całego instrumentu do przodu o ponad półtora metra. Wymieniono miechy i cały osprzęt. Zamontowano elektromagnesy i wstawiono nowe głosy.

Zamontowano nowy kontuar, czyli stół gry, który ma obecnie trzy manuały i pedał. Poprzedni miał dwa manuały i pedał. Dokonano czyszczenia i renowacji piszczałek i w końcowej fazie strojenia instrumentu. Do chwili obecnej czekamy na wykonanie i wstawienie jednego głosu języczkowego , które to głosy dopełnią brzmienia instrumentu.

Składamy serdeczne podziękowanie i Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom za ofiary składane na ten cel.


CHÓR „CHORUS” w roku Jubileuszu 75-lecia

(2011/2012)

Dyrygent i kierownik artystyczny:

Stanisław Szostak

Zarząd Chóru:

Stanisław Roman – prezes

Andrzej Gazda – wiceprezes

Irena Trznadel – skarbnik

Kazimiera Kwolek – członek Zarządu

Marta Kwolek – członek Zarządu

Kronikarz: Zofia Roman

Sopran:

Maria Jantosz, Kazimiera Kwolek, Marta Kwolek, Bernardeta Kozioł, Maria Łozińska, Wioletta Moskal, Justyna Nykiel, Zuzanna Nykiel, Agata Obłój, Joanna Pietrzkiewicz, Irena Pogwizd, Maksymiliana Polakowska, Michalina Potoczna, Ewa Szafrańska, Anna Trzemżalska, Irena Trznadel, Maria Wajda, Bronisława Wojnar

Alt:

Maria Jakubik, Danuta Kozubek, Zofia Kmon, Zofia Kielar, Krystyna Mikołajczyk, Maria Paradysz,  Anna Patla, Zofia Pelczarska, Iwona Raś, Zofia Roman, Bożena Szumska, Halina Szymańska, Anna Wajda, Maria Wójcikiewicz

Tenor:

Edward Baszak, Andrzej Gazda, Stanisław Grochmal, Stanisław Pelczar, Franciszek Półchłopek, Tadeusz Półchłopek, Wojciech Pogwizd, Stanisław Roman, Jan Szymański, Jan Winiarski, Edward Zajchowski

Bas:

Dariusz Gazda, Stanisław Gierlach, Witold Gierlach, Józef Gonet, Edward Jantosz, Wiesław Pałka, Jan Prajsnar, Bogdan Such, Kazimierz Trznadel,  Łucjan Waśko, Stanisław Wojnar, Stanisław Ziobro, Stefan Zych