Nabożeństwa wynagradzające

520

W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Ograniczenia związane z bezpieczeństwem utrudniają wypełnienie warunków nabożeństw wynagradzających związanych z tymi dniami. Wielu z nas zadaje sobie pytania, co więc zrobić, jak to będzie?

Wielu parafian praktykuje wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca. Wiemy, że do jego istoty – obok innych – należy Komunia Święta wynagradzająca. Zatem jeżeli nie przyjmiemy w tym dniu fizycznie Pana Jezusa do swojego serca, nie spełnimy wprost prośby Pana Jezusa. Nie smućmy się i nie traćmy ducha. Kościół w swojej mądrości pozostawia drogę uzupełnienia, zwłaszcza wobec tak dramatycznych okoliczności, jakie teraz dotykają każdego z nas. Brak Pana Jezusa w Komunii Świętej w duchu wynagrodzenia winniśmy uzupełnić przy najbliższej sposobności. Teraz wystarczy komunia duchowa, mocne pragnienie przyjęcia Pana Jezusa do swojego serca właśnie w duchu wynagradzającym. Taki sposób postępowania polecił też niedawno Watykan.

Komunia święta powinna zostać przyjęta duchowo z pragnieniem wynagradzania za grzechy Sercu Jezusowemu. Pamiętajmy zawsze, że w relacji do Boga najważniejsze są wiara i miłość, gdyż na nich wszystko się opiera i buduje, a zbawienie jest w woli, czyli wolności człowieka.

W sytuacji, gdy ktoś jest w stanie grzechu ciężkiego, aby móc przyjąć Komunię św. duchową, musi się wyspowiadać. W obecnej sytuacji wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego, podobnie jak w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

A co z pierwszą sobotą miesiąca i wynagradzaniem Niepokalanemu Sercu Maryi? Sytuacja ma się tak samo. Warunki pierwszej soboty miesiąca można wypełnić po części pozostając w domu. Do warunków należą przeżyte w duchu wynagrodzenia: spowiedź święta, modlitwa różańcowa, 15-minutowa medytacja oraz Komunia św. Modlitwę różańcową i medytację możemy odprawić indywidualnie. Na stronie Sekretariatu Fatimskiego, a także pod adresem www.pierwszesoboty.pl jest wiele materiałów, są konferencje, rozważani, które pomogą nam dobrze przeżyć nabożeństwo również w zaciszu własnego domu. Spowiedź w duchu wynagradzającym możemy odprawić przed pierwszą sobotą lub też później, gdy tylko będzie taka sposobność. Jeżeli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, możemy w pierwszą sobotę przyjąć Komunię św. duchową – czynimy to w duchu wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi. W czasie pandemii koronawirusa, pomocą w przeżyciu nam tego nabożeństwa może służyć transmisja, która w pierwsze soboty miesiąca prowadzona jest z sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem od godziny 18.10 poprzez stronę www.sekretariatfatimski.pl.